بوراکس مایع

بوراکس مایع

واژه بور

یکی از مهمترین ترکیبات عنصر بور، بوراکس و بوراکس مایع است که به سه شکل سدیم تترا بورات بدون آب، پنتا هیدرات و دکا هیدرات وجود دارد. واژه بور از نام ایرانی بوره به معنی سفیده گرفته شده است. این نام با شکل و ماهیت عنصر مطابقت دارد.

بوراکس مایع چیست؟

نام های دیگر این ماده شیمیایی، مثل نمک اسید بوریک، بوره و سدیم بورات است. بوراکس در اصل یک پودر سفید رنگی است که از کریستال های بی رنگ و نرمی درست شده است.

ماده شیمیایی بوراکس از منابع طبیعی به دست می آید. این ماده به صورت پودر و یا بوراکس مایع کاربرد های زیادی دارد. از کاربرد های آن می توان به موارد زیادی اشاره داشت که در ادامه به آن می پردازیم.

تصویری از ماده بوراکس
بوراکس

کشف بوراکس

برای اولین بار در بسترهای خشک دریاچه در تبت کشف شد. از طریق جاده ابریشم به عربستان رسید. بوراکس اولین بار در اواخر قرن  نوزدهم میلادی زمانی که کمپانی بوراکس ساحل اقیانوس آرام متعلق به فرانسیس مارون اسمیث به داد و ستد پرداخت و شروع به عمومی کردن کاربردهای وسیع و گوناگون بوراکس در زیر اسم تجاری team borax mule 20 کرد، اسم گذاری شده بود.

این اسم گذاری برای روشی بود که توسط آن بوراکس به شکل اصلی خود به خارج از کالیفرنیا و صحراهای نوادا در مقادیر زیاد به منظور ارزان کردن و در دسترس عموم گذاشتن آن انتقال داده می شد.

کاربرد بوراکس مایع

بوراکس و کشاورزی

در کشاورزی از بوراکس برای کشتن آفت ها و حشرات گیاهان استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از رشد علف های هرز نیز مورد استفاده در کشاورزی دارد. بوراکس مایع آفت موجود در ریشه گیاهان را از بین می برد و باعث رشد بهتر درختان و گیاهان می شود.

بوراکس در صنعت

در تهیه و تولید سرامیک و شیشه از بوراکس استفاده می شود. خیلی جالب است که در صنایع زیبایی و آرایشی هم از بوراکس استفاده می شود و یک امولسیون کمک کننده در این صنعت به حساب می آید.

کاربرد بوراکس در کشاورزی
کاربرد بوراکس در کشاورزی

کاربرد خانگی بوراکس مایع

از بوراکس مایع در کارهای خانگی کاربرد دارد. این استفاده می تواند در مواردی مثل پاکسازی و تمیزکاری انواع سطوح و جرم گیری و حتی رسوب گیری باشد.

برای تمیز کردن فرش های خانه هم می توان از بوراکس مایع استفاده کرد. برای رهایی از شر حشرات موذی در خانه هم می توان از این ماده استفاده کرد.

استفاده از بوراکس و بوراکس مایع در مواد شستشو مثل پودر لباسشویی و مایع دستشویی هم وجود دارد.

در بعضی از فرمول های سفیدکننده دندان هم وجود بوراکس احساس می شود.

بوراکس به عنوان یک عامل نرم کننده آب

بوراکس خودش به تنهایی نزدیکی با کاتیون های سختی آب ندارد. گرچه به منظور فوق استفاده می شود.

بوراکس در استخراج طلا

می توان از بوراکس به عنوان جایگزین جیوه استفاده کرد و برای استخراج طلا در معدن کاری از آن استفاده کرد.

بوراکس به عنوان افزودنی خوراکی

بوراکس به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی و خوراکی نیز استفاده می شود. این کار به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند. البته که در بسیاری جاها از جمله در آمریکا غدغن شده است.

بوراکس مایع در ساخت بافر

از سدیم بورات در آزمایشگاه ها و برای ساختن بافر استفاده می شود. مثلا برای استفاده به عنوان ژل الکتروفورزDNA، مانند بافر یا بافر جدیدتر در روش های پوششی به کار می رود.

مصارف دیگر بوراکس و بوراکس مایع
  • جز ترکیبی در لعاب های مایع
  • جز ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک
  • تاخیر انداز آتش
  • ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاس و سلولز
  • مسمومیت زدایی فلوراید
  • عاملی درمانی برای برفک دم اسب ها
  • برای رنگ دادن به آتش با یه تم کم رنگی از سبز
  • ترکیب مهم در لعاب
  • استفاده در روشی مدرن در آهنگری و چکش

از بین بردن بوی بد با بوراکس

بوراکس برای از بین بردن قارچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. قارچ ها باعث ایجاد یک بوی بدی در لباس ها می شوند. با اضافه کردن مقداری بوراکس مایع به پودر شوینده لباس، بوی بد و زننده از بین می رود.

استفاده از بوراکس برای ضد حریق کردن لباس ها

بسیاری از مراکز آتش نشانی استفاده از بوراکس را برای ضد حریق کردن لباس ها توصیه می کنند.

ایمنی در بوراکس

بهتر است که در هنگام خرید بوراکس مایع دقت کنیم. در صورت استفاده از شکل خاص بوراکس به عنوان یک ضد انعقادی یا یک ضد باکتری با دستکش کار کنید. بهتر از از دسترس کودکان و حیوانات هم به دور باشد.

ولی به طور کلی بوره یک ماده طبیعی معدنی است که به نام بورات سدیم نیز شناخته می شود. خیلی از پژوهش ها نشان داده است که این ماده باعث سرطان نمی شود و جذب پوست هم نمی شود. در نتیجه برای محیط زیست هم خطرناک نمی باشد و بیش از صد سال است که مردم از این ماده برای شستشوی منزل و تمیز کاری استفاده می کنند. می توان با خیال آسوده از این ماده پرکاربرد استفاده کرد ولی همچنان رعایت نکات ایمنی هم انجام بگیرد.

اگر به هر دلیلی پودر بوراکس یا همان مایع بوراکس توسط کودک و یا بزرگسالی خورده شد، بهتر است که سریعا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

کاربرد بوراکس در صنعت شیشه
بوراکس در صنعت شیشه
تولید مصنوعی بوراکس

بوراکس ماده ای طبیعی است که از تترابورات تولید می شود. اما به روش مصنوعی هم تولید می شود. از ترکیب آب و چسب درست می شود و یک ماده ای به نام اسلایم به رنگ سبز را تولید می کند که به آن لجن هم می گویند.

سخن آخر

در این مقاله با بوره و بورات و سدیم بورات آشنا شدیم و کاربردهای آن را مطالعه کردیم. با توجه به کاربردها و مصارف آن بهتر است نکات ایمنی را هم در نظر بگیریم و رعایت شود. برای اصلاعات بیشتر شما در زمینه محصولات می توانید مقالات زاج سفید را هم مطالعه بفرمایید.

[faq title=”سوالات متداول بوراکس مایع” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”تهیه بوراکس برای مصرف خانگی به چه صورت است؟” number=”1″]برای تهیه بوراکس می توان به مراکز معتبر و فروشگا ها مراجعه کرد و آن را به صورت پودر و یا مایع می توان تهیه کرد.[/faq_item][faq_item title=”آیا استفاده از  بوراکس ایجاد حساسیت می کند؟” number=”2″]

بهتر است پوست و چشمتان در معرض این مایع و یا ماده قرار نگیرد زیرا می تواند ایجاد حساسیت و تحریک بدن شود.

[/faq_item][faq_item title=”اگر بوراکس با پوست برخورد کند چه اتفاقی می افتد؟” number=”3″]بهتر است که در هنگام مصرف آن احتیاط کنید و در صورت برخورد دست با بوراکس بهتر است آن را سریع بشویید.[/faq_item][/faq]
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *