پلی اکریل آمید

PAM

از دیگر مواد شیمیایی و صنعتی که همانند سولفات آلومینیوم در انعقاد سازی نقش دارد، پلی اکریل آمید است که به وفور و با کیفیت و قیمتی مناسب در بازار عرضه می شود.

پلی اکریل آمید

پلی اکریل آمید که با نام PAM نیز شناخته می شود، پلیمری شیمیایی و از زیر مجموعه های اکریل آمید است. این ماده می تواند دارای بار مثبت، منفی و یا خنثی باشد، به همین ترتیب توانایی جذب هم ذرات کلوئیدی با بار منفی و هم ذرات با مثبت را جذب کند. همچنین پلی اکریل آمید به خوبی آب را جذب می کند که پس از جذب آب حالتی ژله ای به خود می گیرد.

این ماده را می توان به صورت مایع، پودری یا امولسیون تولید کرد. در صنایع بیشماری آن را مورد استفاده قرار می دهند، که در ادامه به ذکر برخی از آن ها پرداخته ایم:

ویژگی پلی اکریل آمید

لخته ساز های فراوانی موجود هستند که می توانند به خوبی و با قدرت های متفاوت عمل کنند. PAM از منعقد کننده های بسیار خوب است، حلال در آب است، در ساختارش تعداد زیادی مونومر دارد، وزن مولکولی بالایی دارد، در حالت های یونی و غیر یونی وجود دارند، هنگام حل شدن در آب ویسکوزیته آن را افزایش می دهد، ذرات معلق موجود در آب را منعقد می کند و به همین دلیل برای تصفیه آب جز گزینه های خوب و مناسب قرار می گیرند. در کل هر ماده ای را که در ساختار شیمیایی اش دارای اکریل آمید باشد را پلی اکریل آمید می نامند.

ویژگی پلی اکریل آمید
PAM

کاربرد پلی اکریل آمید

همانطور که گفتیم این ماده کاربردهای فراوانی در صنایع گوناگونی دارد، به عنوان مثال نوع آنیونی آن (APAM) در افزایش ضخامت، جذب کننده قوی، منعقد کننده، متصل کننده، تصفیه آب استخر و … کاربرد دارد.

نوع کاتیونی (CPAM) کاربردش به عنوان یک ماده لخته ساز، خنثی کردن مواد دارای بار منفی،شکستن امولسیون، صنایع کاغذ سازی و تصفیه پساب است.

  • در صنایع مربوط به تولید نفت
  • در کاغذ یازی برای افزایش مقاومت و کیفیت کاغذ
  • در معادن برای جداسازی فلزات خاص
  • در عملیات حفاری برای تسریع بخشیدن به کار

پلی اکریل آمید کاربرد های دیگری هم دارد که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

پزشکی

حتی در پزشکی هم این ماده را به سبب ساختار فیزیکی مستحکم و قوی اش مورد استفاده قرار می دهند. از آن جهت جداسازی الکتروفورتیک پروتئین های کوچک و متوسط استفاده می کنند.

صنایع آرایشی بهداشتی

در انواع لوسیون ها و برخی از لوازم آرایشی به ماده ای برای تثبیت کردن و بایندری نیاز است، که پلی آکریل آمید دقیقا به همین دلیل در این صنعت کاربرد دارد. تنها نکته ای که حائز اهمیت است غلطت ماده مورد نظر است. در برخی کشور میزان معینی را در استفاده از این ماده در صنایع آرایشی و بهداشتی تعیین کرده اند.

کشاورزی

نوع آنیونی آن در کشاورزی برای اصلاح خاک، کشت و آبیاری آن و یا در محل هایی که ساخت و ساز وجود دارد به جهت محافظت از آب رودخانه های اطراف نقش کنترل سایش را بر عهده دارد.

پلی آکریل آمید
کاربرد پلی اکریل آمید

نگهداری و خطرات

این ماده عموما برای سلامتی خطر ندارد و در کل در بین مواد شیمیایی ماده ای خطرناک محسوب نمی شود، تنها کافیست برای پیشگیری از بروز هرگونه خطری، در صورت تماس این ماده با پوست، چشم و …، ناحیه را با آب به خوبی شستشو دهید.

برای نگهداری آن نیز، می توان در بسته های به خصوصی نگهداشن داشت. این ماده با بسته بندی های متفاوتی از تولید کننده ها عرضه می شود.

سخن آخر

مهم ترین کاربرد این ماده نیز همانند سولفات آلومینیوم در صنعت تصفیه آب است. ذرات معلق به دلیل ریز بودن معمولا ته نشین نمی شوند، کار پلی اکریل آمید این است که بار الکتریکی این مواد را خنثی کند، آن ها را جذب کرده و سپس، پس از افزایش اندازه شان، ته نشینشان کند و آب را از هر گونه آلودگی پاک کند.

شما می توانید مواد شیمیایی پر کاربرد و همچنین سولفات آلومینیوم 17 درصد، با کیفیتی خارق العاده و همچنین مقرون به صرفه را از پگاه محیط، شرکتی معتبر در این زمینه تهیه بفرمایید.

Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *