گلیسیرین

فرمول ملکولی


واژه گلیسیرین برای همه آشنا است و حداقل یکبار این واژه را شنیده ایم. چه از تعمیر کاری که برای نرم شدن اتصالات از گلیسیرین استفاده میکند و یا روی بسته بندی صابونی نام آن را خوانده ایم. اما بهرحال واژه ای آشنا است.

در این مقاله سعی داریم کاربرد ها و خواص شگفت انگیز گلیسیرین را بیشتر بشناسیم.

پوست دست نرم
طراوت پوست دست با گلیسیرین

ماده گلیسیرین

گلیسیرین(Glycerin)  یک ماده شیمیایی است که پیوند هیدروژنی دارد و الکل نوع سوم به حساب میاید. این ماده با هر نسبتی می تواند در آب و اتانول حل شود. اگر بخواهیم به خواص شیمیایی و فیزیکی این محصول اشاره کنیم باید بگوییم این ماده طعم شیرینی دارد، بی رنگ و شفاف است، در حضور گرما آب از دست میدهد و به عبارتی خالص میشود.

شاید جالب باشد بدانید گلیسیرین می تواند به راحتی آب را از هوا جذب کند برای اثبات این موضوع، اگر گلیسیرین خالص با درصد خلوص 100% را در معرض هوا قرار دهیم، این ماده رطوبت موجود در هوا را جذب میکند و پس مدتی گلیسیرین با درصد خلوص 80% خواهیم داشت.

گلیسیرین کاربرد های متفاوت و زیادی در صنایع مختلف دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

مواد شوینده

رطوبت عامل مهمی در داشتن وست و موی زیبا و نرم است و همانطور که در بالا اشاره کردیم گلیسیرین رطوبت موجود در هوا را به خوبی جذب میکند. به همین علت گلیسیرین جزء مواد اولیه و پایه بسیاری از لوسیون ها، شامپو ها، مواد شوینده و بهداشتی است.

به عنوان مثال اگر شما برای پوستتان که خشک است از لوسیونی استفاده کنید که حاوی گلیسیرین است، به محض تماس لوسیون با پوست این ماده با جذب رطوبت موجود در هوا به نرمی و لطافت پوست شما کمک میکند.

البته در ترکیب محصولاتی که گلیسیرین وجود دارد معمولا از یک روغن چرب دیگر نیز استفاده میکنند تا مانع از تبخیر رطوبت از سطح پوست شوند.

صابون
صابون حاوی گلیسیرین

مواد منفجره

بر ای ساخت مواد منفجره از ماده ای استفاده میشود به نام نیتروگلیسیرین. این ماده در صنایع نظامی بسیار کاربرد دارد.

مواد غذایی

از گلیسیرین در صنایع غذایی به عنوان حلال و شیرین کننده استفاده میشود. چرا که گفتیم انحلال این ماده بسیار بالاست و طعم شیرینی دارد.

ضد یخ

گلیسیرین به علت پیوند هیدروژنی که دارد باعث میشود ساختازر یخ متلاشی شود. به همین جهت در گذشته از آن به عنوان ضد یخ برای خودرو ها استفاده می کردند.

داروسازی

گلیسیرین معمولا به عنوان نرم کننده و صاف کننده در ساختار دارو ها قرار میگیرد. این ماده در ساختار داروهای مربوط به آلرژیک، شربت صرفه، خمیر دندان، دهان شویه و انواع کرم های آرایشی، بهداشتی و درمانی قرار میگیرد. استفاده از گلیسیرین در ساختار های کرم های آرایشی باعث جلوگیری از پیری زودرس میشود.

پیری زودرس پوست
گلیسیرین برای جلوگیری از پیری زودرس پوست

تولید گلیسیرین

گلیسیرین از 2 روش طبیعی و سنتزی تولید میشود.  جالب است بدانید گلیسیرین به الکل قند (شوگر الکل) نیز معروف است.

تولید گیاهی: برخی از گیاهان سرشار از گلیسیرین هستند از جمله این گیاهان می توان به روغن هسته خرما اشاره کرد. گیاهانی که دارای مقادیر قابل توجهی از گلیسیرین هستند طی واکنش با باز های قوی و یا تحت فشار بالا قرار میگرند و طبق این واکنش گلیسیرین موجود در اسید های چرب جدا میشود با آب مخلوظ میشود و محصول نهایی، ماده ای شیرین، بی بو و نهایتا بی رنگ است.

تولید جانوری: با کمک سدیم هیدروکسید می توانیم چربی های جانوری را هیدرولیز کنیم. این روش می تواند بیشترین حجم تولیدی گلیسیرین به روش طبیعی باشد.

تولید سنتزی: در روش سنتزی (صنایع پتروشیمی) تولید گلیسیرین از پروپیلن صورت میگیرد. با ترکیب کلر و پروپیلن ملکولی حاصل میشود به نام تری کلروپروپان، با هیدرولیز کردن این درشت مولکول  می توانیم به گلیسیرین با درصد خلوص بالا دست پیدا کنیم.

[faq title=”عنوان سئوالات” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آیا تماس گلیسیرین با پوست خطرناک است؟” number=”1″]گلیسیرین یک الکل ضعیف است و معمولا برای سلامتی خطر آفرین نیست، اما در صورت تماس نوع غلیظ آن با پوست ممکن است برای فرد مشکلاتی به وجود آورد. به همین منظور اگر گلیسیرین غلیظ با پوست شما برخورد کرد بهتر سریع آن محدوده را با فراوان بشویید. در هنگام کار با گلیسیرین بهتر است از عینک های محافظ چشمی استفاده کنید.[/faq_item][faq_item title=”آیا استفاده از صابون گلیسیرین برای حفظ لطافت و رطوبت پوست تاثیر گذار است؟” number=”2″]بله، در بیشتر مواد تولید شده در صنعت آرایشی، بهداشتی و شوینده از گلیسیرین به عنوان ماده ای استفاده میشود که به حفظ رطوبت پوست کمک میکند. این ماده با جذب آب موجود در هوا باعث میشود پوست دست یا بدن شما همیشه مرطوب بماند. البته باید توجه کنید از موادی استفاده کنید که علاوه بر گلیسیرین شامل یک روغن چرب دیگر نیز باشد.[/faq_item][faq_item title=”آیا برای نرم شدن پوست میشود از گلیسیرین به تنهایی استفاده کرد؟” number=”3″]بهتر است اگر میخواهی از گلیسیرین به عنوان نرم کننده پوست استفاده کنید آن را با مقداری گلاب مخلوط کنید و سپس از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید به یکبار مقدار زیادی از گلیسیرین استفاده نکنید چرا که پوست شما چسبناک میشود و حس خوبی به شما نمیدهد.[/faq_item][/faq]

نکته مهم

گلیسیرین در دمای معمولی و شرایط عادی پایدار است، اما همین ماده در دماهای بالا و با کهککاتالیت هیی مانند آهن و یا حتی مس به راحتی اکسید میشود. پس توجه داشته باشید برای ذخیره سازی گلیسیرین از ظروف آهنی یا مسی استفاد نکنید و یا اگر مجبور به استفاده از این ظروف هستید از بازدارنده ها استفاده کنید.

سخن آخر

گلیسیرین یکی از انواع الکل نوع سوم است که طعم شیرینی دارد و بی رنگ است. این ماده در صنایع مختلف کاربرد های زیادی دارد. این ماده غیر سمی است. کاربرد وسیع این ماده در صنعت ساخت مواد شوینده و تولید مواد آرایشی و بهداشتی است. چرا که این ماده با جذب رطوبت موجود در هوا باعث میشود پوست دست یا بدن و یا حتی مو سر شفا با طراوت باقی بماند. پگاه محیط یکی از فروشندگان آنلاین این محصول است.

شما میتوانید به راحتی سفارش خود را ثبت کنید و مطمئن باشید این محصول را با بهترین قیمت ممکن خریداری کرده اید.

Rate this post

۴ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *