قیمت خرید و فروش کلر استخر و کاربرد آن

کلر استخر چیست؟

کلر استخر چیست؟

همه ما حتما تاکنون به گوشمان خورده است که آب استخر با کلر ضدعفونی می شود. اما سوال اینجاست که کلر استخر چیست؟ با وجود آنکه تا کنون بارها در ارتباط با مضرات استفاده از کلر صحبت شده اما همچنان برای تصفیه فاضلاب و استخر ها از کلر استفاده می شود. کلر ضدعفونی کننده استخر در واقع از همان عنصر کلر است که به شکل قرص با پودری و حتی به شکل مایع به آب استخر اضافه می شوند.

در واقع این مواد ترکیباتی از کلر هستند که به شکل سدیم هیپوکلریت، گاز کلر و دی کلرو ایزوسیانورات به آب افزوده می شوند. زمانی که این دسته از مواد با آب استخر ترکیب می شوند از آن هیپوکلرواسید آزاد می شود. این ترکیب قابلیت ضدعفونی کنندگی داشته و موجب از بین رفتن میکروارگانیسم ها موجود در آب می شوند. گاز کلر بسیار سمی است و استشمام آن برای انسان خطر زا است. به همین خاطر دقت داشته باشید که همواره یک مقدار مشخصی از کلر را به آب استخر اضافه کنید که کمترین آسیب را به انسان بزنید.

فرآیند کلرزنی به آب استخر

فرآیند کلرزنی به مرحله گفته می شود که طی به آب استخر کلر افزوده می شود. مهمترین فرآیندی که برای ضد عفونی کردن آب انجام می شود حذف میکروارگانیسم ها است. کلر استخر چیست؟ کلر استخر ترکیباتی از عنصر کلر است  که برای حذف میکروارگانیسم ها مورد استفاده قرار می گیرند. البته باید بدانید که این روش مشکلاتی نیز به همراه دارد.

فرآیند کلرزنی آب استخر
کلرزنی به آب استخر

از مضرات استفاده از این ترکیبات این است که برخی از این میکروارگانیسم ها در برابر کلر مقاوم اند. از جمله این ترکیبات می توان به کریپتوسپوریدیوم پاروم و ژیاردیا لامبلیا است. از طرفی دیگر واکنش های ضدعفونی کنندگی محصولات جانبی مثل DBP را آزاد می کنند که در مواردی می توانند به شدت خطرناک باشند.

این ترکیبات در محیط های سربسته می توانند مشکلات تنفسی برای فرد به وجود بیاورند. تاکنون حدود 100 نوع از این محصولات جانبی شناسایی شده اند. توزیع هر یک از این محصولات به عواملی چون منابع آب، غلظت یون برم، دوز کلر، دما، کلر آزاد یا FRC، کربن آلی یا TOC، نیتروژن و… وابسته است. میزان FRC توصیه شده برای حفظ ایمنی شناگر بین 0.8 تا 2 میلی گرم بر لیتر باید باشد.

فاکتورهای اثرگذار در میزان کلر استخر

کلر استخر چیست؟ به طور کلی فاکتورهای مختلف بر میزان کلر موجود در استخر اثر می گذارد. افزایش PH آب استخر، کاهش قدرت ضد عفونی از فاکتورهای اثر گذار بر کلر است. فاکتور پی اچ آب استخر باید در محدوده 7.6 است. در صورتی که درون آب استخر های از پایدار استفاده نشود دوز مصرف کلر استخر باید افزایش یابد.

نحوه کلرزنی آب استخر
روش کلرزنی آب استخر

برای آنکه ایمنی استخر ها به قدر کافی خوب باشد. باید استخر را به سیستم فیلتراسیون مجهز باشد. فیلتراسیون آب را تمیز کرده و مجدد به داخل آب پمپاژ می کند. اگر فیلتراسیون به درستی انجام شود محصولات جانبی کمتری تولید می شوند.

بوی نامطبوع کلرزنی استخر

اگر روش کلرزنی به شکل درستی انجام شود؛ بوی کلر زیاد و اذیت کننده نخواهد بود. کلر استخر چیست؟ کلر استخر ترکیبی از مواد به همراه عنصر کلر است که به منظور ضدعفونی کردن آب مورد استفاده قرار می گیرند. بوی کلر نا مطبوع است و اگر این فرآیند به درستی انجام نشود بوی آن در محیط پخش خواهد شد.

کلر به دلیل ترکیبات کلر آمین وجود دارند؛ بزاق دهان و عرق در آب موجب رها شدن کلرو آمین شده که بوی نامطبوعی ایجاد می کند. تنها راهکاری که پیش روی شماست استفاده از تکنیک سوپر کلرزنی و شوک کلر است. در این حالت پیوند بین دو ترکیب ماده از بین می روند و بوی کلر بسیار کمتر خواهد شد.

حد مجاز مصرف کلرزنی در آب استخر

میزان کلری که برای ضدعفونی کردن استخر مورد استفاده قرار می گیرند؛ متفاوت است. برای مشخص کردن مقدار دقیق مصرف کلرزنی باید با بررسی نتایج آزمایش ها و کمک گرفتن از مشاور محاسبه کنید. مقدار مشخص مجاز کلر بین 1 تا 3 ppm است. این مقدار باید به صورت هفتگی با کیت ها مخصوص اندازه گیری شود.

حد مجاز مصرف کلر در استخر
مقدار مجاز مصرف کلر در آب استخر

بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا عوارض کلر استخر است. کلر استخر چیست؟ کلر یک استخر یک ترکیب ضد عفونی کننده است. بسته به دوزهای مختلف به شرح زیر گزارش شده است. که برای خارش بینی در مقدار 0.014 و 0.054 پی پی ام و خارش گلو در دوز 0.04 تا 0.097 پی پی ام است.

سخن پایانی

کلر استخر چیست؟ در واقع کلر استخر ترکیبی است از مواد شیمیایی به همراه عنصر کلر است. کلر یک تمیز کننده مخصوص نظافت استخر است که خاصیت گندزدایی دارد. از کلر برای از بین ویروس، جلبک و باکتری استفاده می شود. می توانید برای تهیه انواع ترکیبات شیمیایی به پگاه محیط آرین مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره کلر استخر

1چند ppm درصد کلری است که به غشا داخلی پلک آسیب می زند؟
قرار گرفتن برای مدت 15 دقیقه در دوز 0.35 تا 0.72 پی پی ام کلر به غشای داخلی پلک ها صدمه زده و موجب درد آمدن چشم می شود.
2برای از بین بردن لجن آب استخر از چه ترکیبی استفاده می شود؟

کلر ترکیبی که به از بین بردن لجن کمک می کند و مانع از سبز شدن آب می شود.

3آیا نوشیدن آب استخر به بدن صدمه وارد می کند؟
بله؛ میزان طبیعی مقدار کلر در آب استخر بسیار بیشتر از آب نوشیدنی است. برای همین نباید از اصلا این آب را بنوشید. حتی می تواند به چشم آب هم صدمه می زند.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *