کربنات کلسیم

آهک

از فراوان ترین مواد موجود در طبیعت و بسیار پر کاربرد، کربنات کلسیم با فرمول شیمیایی CaCO3 است. هر چه این ماده دارای کلسیم بیشتری باشد و ناخالصی کمتری داشته باشد، مرغوب تر و با کیفیت تر است. این ماده را به نام سنگ آهک نیز می شناسند.

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم ماده ای جامد، پودری شکل، سفید رنگی است که به عنوان پر کننده کاربرد دارد. پرکننده به موادی گفته می شود که به مایعات و یا جامات افزوده می شوند تا تغییرات زیر را درشان به وجود آورند:

 • افزایش مقاوت مکانیکی
 • افزایش خاصیت شکل پذیری
 • افزایش و یا کاهش وزن
 • افزایش مقاومت حرارتی
 • ایجاد تغییر در غلظت
 • کاهش قیمت

این ماده در آب جاری نامحلول است، اما در آبی که حاوی دی اکسید کربن باشد، به راحتی حل می شود. در الکل نا محلول است و در اسید های استیک، کلریدریک و نیتریک به جوش می آید.

کلسیم
کربنات کلسیم

انواع کربنات کلسیم

این ماده دارای دو نوع معدنی و رسوبی است. نوع معدنی آن را به شکل های گوناگون و درصد خلوص های متفاوتی می توان یافت. همچنین از نظر قیمت نیز کاملا مقرون به صرفه است. اگر کربنات کلسیم را در حرارت بالایی قرار دهید ناخالصی های موجود در آن آزاد شده و انواع آهک را به وجود می آورد. هنگامی که به صورت آهک است در صنایع ساختمانی کاربرد دارد..

و نوع رسوبی را به طورت طبیعی نمی توانید در پوسته زمین بیابید، بلکه با استفاده از فرآیند های شیمیایی، می تواند کربنات کلسیم سنتزی و صنعتی را تولید کرد. این نوع کربنات کلسیم دارای بیشترین درصد خلوص و بیش از 99 درصد است، همین موضوع نیز سبب افزایش قیمت آن شده است. از این ماده به سبب کیفیت بالا و عاری از ناخالصی در صنایع غذایی و دارویی استفاده می شود.

قیمت کربنات کلسیم

فاکتورهای متعددی نظیر درصد خلوص، رنگ و سایز و شکل بر روی قیمت این ماده معدنی پرمصرف تاثیر گذارند. تولید کربنات کلسیم با دانه بندی های ریز و به صورت میکرونیزه نیازمند زمان و هزینه بیشتری است، پس طبیعتا دارای قیمت بیشتری است. از کربنات کلسیم ریز در صنایع فراوانی و حساس تری استفاده می شود.

همانطور که پیشتر کر کردیم قیمت نوع رسوبی این ماده، نسبت به نوع معدنی آن بیشتر است. همچنین بسته بندی مناسب نیز از عوامل تاثیر گذار در قیمت است.

کربنات کلسیم
قیمت کربنات کلسیم

مزایای کربنات کلسیم

 • استفاده کمتر از پلاستیک
 • افزایش کیفیت محصولات تولیدی
 • انتشار بهتر رنگ
 • افزایش سرعت تولید و مصرف انرژی کمتر
 • افزایش کیفیت دوخت و چاپ
 • قیمت مقرون به صرفه
 • عدم احتیاج به تمیز کاری پس از انجام کار

کاربرد کربنات کلسیم

این ماده در صنایع مختلفی اعم از خوراکی، صنعتی و مخصوصا ساختمانی کاربرد های بسیاری دارد. کربنات کلسیم دارای انواع مختلفی مانند گچ، سنگ آهک، مرمریت و … است که هر کدام دارای کاربرد و مصرف زیادی هستند. از جمله کاربردهای آن در صنایع مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ذوب آهن

از بیشتری کاربرد ها و استفاده های این ماده در صنعت متالورژی است. در این صنعت، در کوره های ذوب آهن به منظور جداسازی ناخالصی ها از کربنات کلسیم استفاده می کنند.

کاغذ سازی

از دیگر کاربردهای وسیع آهک در صنعت کاغذ سازی و برای تولید کاغذ است. که به دلیل ارزان بودن این پر کننده و همچنین سازگاری اش با مواد اولیه کاغذ بسیار ماده مناسبی است. همچنین با استفاده از این ماده استفاده از چوب در ساخت کاغذ را می توان به میزان قابل توجهی کاهش داد که خب همین مسئله از لحاظ محیط زیستی این ماده را کاملا ایده آل کرده است.

خوراک دام و طیور

کربنات کلسیم به عنوان ماده ای لازم و مفید در خوراک دام و طیور است که نقش استخوان سازی و تنظیم فرآیند های زیستی را به عهده دارد. این روش استفاده از آهک از کاربردی ترین و ارزان ترین روش ها محسوب می شود.

مزیت کربنات کلسیم
کاربرد کربنات کلسیم

صنایع ساختمانی

در تولید عمده ترین مصالح ساختمانی مانند آهک، سیمان، بلوک و … از این ماده معدنی استفاده می کنند. برای تولید انواع آهک نیز از این ماده استفاده می کنند.

صنایع خوراکی و دارویی

کربنات کلسیم از کلسیم های قابل جذب توسط بدن است، در انواع مکمل های خوراکی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

سخن آخر

این ماده در صنایع دیگری مانند تولید چسب، لاستیک، پلاستیک، کفپوش و … نیز کاربرد دارد. در صورت تمایل به تهیه این ماده با بهترین کیفیت و قیمت از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *