کاربرد و ویژگی های بوراکس دکاهیدرات

بوراکس یک محصول بسیار کاربردی در زندگی روزمره و صنایع مختلف است. این محصول از نظر ظاهری مشابه پودری سفید رنگ است که به صورت کلی یک ماده بی خطر و خنثی محسوب می شود. بوراکس در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه قصد داریم به بررسی کاربرد و ویژگی های بوراکس دکاهیدرات بپردازیم.

ویژگی های بوراکس دکاهیدرات

بوراکس دکاهیدرات را با نام سدیم تترا بورات نیز می شناسند. این بوراکس دارای فرمول شیمیایی Na2B4O7.10H2O می باشد و یک محصول بسیار کاربردی به شمار میرود. وزن مولکولی این محصول چیزی حدود g/mol 381/4 است. کشف بوراکس برای اولین بار در بسترهای خشک دریاچه ای واقع در تبت صورت گرفت و سپس به عربستان از طریق جاده ابریشم وارد شد.

کاربردهای بوراکس دکاهیدرات

بوراکس دکاهیدرات دارای کاربردهای بسیاری است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • مواد شوینده و صابون ها این نوع بوراکس در ساخت صابون ها و مواد شوینده بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در از بین بردن کثیفی ها بسیار موثر عمل میکند. این محصول می تواند به فرمولاسیون شوینده های سطوح سخت مانند سرامیک، فلزات و شیشه اضافه شود. استفاده از این نوع بوراکس در شوینده های لباسشویی باعث می شود که حذف چربی ها ساده تر گردد.
 • محصولات مراقبت شخصی یکی از کاربردهای بوراکس دکاهیدرات در تولید محصولات مراقبت شخصی است. از این محصول در امولسیون کردن موم ها بهره می برند. در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی بسیاری از این بوراکس استفاده می شود که از میان آن ها میتوان به انواع کرم ها و پمادها اشاره کرد.
 • چسب ها این محصول به عنوان قسمتی از فرمولاسیون چسب نشاسته برای کاغذ و مقوا در نظر گرفته می شود. از آن گذشته در فرایند تولید چسب هایی بر پایه کازئین و دکسترین نیز مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این بوراکس استحکام چسب تا حد زیادی افزایش پیدا میکند.
 • شارهای متالورژیکی یکی از کاربردهای بوراکس دکاهیدرات این است که به منظور حل کردن اکسیدهای فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول در فرایند بازیافت فلزاتی مثل سرب، روی، مس و برنج بهره می برند. در پروسه متالورژی آهنی نیز این محصول به عنوان شار پوششی به کار میرود.
 • سم حشرات از بوراکس در جهت تولید سم حشرات نیز استفاده می شود. درست است که این ماده به تنهایی جزء مواد سمی به شمار نمیرود اما ترکیب آن با مواد دیگر می تواند این خاصیت را در آن ایجاد کند.

ایمنی بوراکس دکاهیدرات چقدر است؟

به صورت کلی بوراکس دکاهیدرات یک ماده سمی محسوب نمی شود. این موضوع به این مفهوم است که باید حجم زیادی از این محصول بلعیده شود تا بتواند سلامتی را تحت تاثیر قرار دهد. طی تحقیقات صورت گرفته در معرض این ماده قرار گرفتن نمی تواند مسمومیت خاصی را در افراد ایجاد کند. لازم به ذکر است که این موضوع به این معنی نیست که بوراکس را محصولی کاملا ایمن بدانیم. یکی از مشکلاتی که در معرض قرار گرفتن و تنفس بوراکس دکاهیدرات می تواند ایجاد کند این است که باعث تحریک تنفسی می شود. این مشکل به ویژه در کودکان مشاهده می گردد. استفاده زیاد از این محصول می تواند مشکلاتی از قبیل تهوع و اسهال ایجاد کند.

نکات مهم در زمان استفاده از بوراکس دکاهیدرات

نکات مهمی وجود دارند که بهتر است در زمان استفاده از بوراکس دکاهیدرات آن ها را مد نظر قرار دهید. در ادامه این نکات را بیان میکنیم.

 • بهتر است در حین استفاده از این محصول از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده نمایید.
 • تماس این ماده با چشم می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. در صورت وقوع آن باید چشم ها را با آب بشویید.
 • تماس این بوراکس با پوست سالم تحریکی ایجاد نمیکند اما بهتر است پس از تماس پوست خود را شستشو دهید.
 • غلظت بالای بوراکس دکاهیدرات می تواند باعث تحریک سیستم تنفسی شود. در صورت استنشاق بهتر است از محیط خارج شوید و به مکانی با هوای تازه بروید.
 • اگر به طور تصادفی این ماده را ببلعید ممکن است باعث ایجاد اسهال، سردرد و استفراغ شود. حتما به این موضوع توجه لازم را داشته باشید.
 • اگر دارای زخم های پوستی هستید باید از تماس این محصول با آن ها جلوگیری کنید. بوراکس به سادگی می تواند از طریق زخم هایی که باز هستند جذب شود. با پوشاندن زخم ها می توانید از خطرات تماس این ماده با آن ها جلوگیری کنید.
 • اگر از ماده ای که حاوی بوراکس است برای شستشوی بخشی از منزل استفاده میکنید باید پس از استفاده مکان مورد نظر را به طور کامل با آب شستشو دهید.
 • اگر از شوینده های حاوی این ماده در شستشوی البسه استفاده کردید بهتر است پس از شستشو آن ها را با دقت آبکشی نمایید.

سخن آخر

در این مطلب در مورد کاربرد و ویژگی های بوراکس دکاهیدرات صحبت کردیم. این محصول دارای کاربردهای گسترده ای است و این روزها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. این بوراکس در صنایع جایگاه ویژه ای دارد و جزء کاربردی ترین نوع بوراکس ها به شمار میرود. شما عزیزان می توانید بهترین و با کیفیت ترین بوراکس دکاهیدرات را از مجموعه ما با مناسب ترین قیمت تهیه کنید. اگر به کسب اطلاعات بیشتری در مورد این محصول نیاز دارید کافیست از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. بوراکس دکاهیدرات چه خطراتی می تواند داشته باشد؟ این محصول باید دور از دسترس کودکان نگه داشته شود. اگر به طور تصادفی کودکان از این بوراکس استفاده کنند می تواند آسیب های جبران ناپذیری را ایجاد کند. مصرف بوراکس می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود.
 2. آیا این نوع بوراکس می تواند باعث تحریک پوست شود؟ بوراکس دکاهیدرات در پوست های سالم هیچ تحریکی ایجاد نمیکند.
 3. مصرف طولانی مدت بوراکس چه مشکلی می تواند ایجاد کند؟ مصرف طولانی مدت این محصول می تواند مشکلاتی از قبیل سرطان کبد را ایجاد کند.
 4. آیا این بوراکس می تواند عامل تهدید کننده ای برای حیوانات خانگی محسوب شود؟ حیوانات خانگی نیز می توانند تحت تاثیر این محصول قرار بگیرند. باید محصولاتی که حاوی بوراکس هستند را از دسترس حیوانات خانگی دور نگه دارید.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *