معرفی ویژگی ها و کاربرد های محلول بافر

کاربرد محلول بافر مایع

محلول بافر چیست؟

محلول های بافر یکی از پرکاربردترین ترکیبات شیمیایی به شمار می روند. محلول بافر مایع یا تامپون، محلولی است که می تواند در برابر تغییرات پی اچ مقاومت کند. کاربرد محلول بافر مایع این است که، در برابر محلول های اسیدی و بازی مقاوم بوده و می تواند در هر شرایطی پی اچ را ثابت نگه دارد.

برای دستیابی به یک ترکیب بافر مایع مانند سولفات آلومینیوم باید سعی کنید یک باز را با یک اسید ضعیف مخلوط کنید. شما میتوانید روند بالا را به صورت معکوس نیز به انجام برسانید و یک باز ضعیف را با اسید ترکیب کنید تا یک ترکیب بافر با پی اچ ثابت بسازید.

معرفی بافرهای اسیدی و بازی

به محلولی بافر اسیدی گفته می شود که از ترکیب اسید ضعیف با نمک آن به دست آمده است. این ترکیب پی اچ کمتر از 7 داشته و شناخته ترین شده انواع آنها می توان به اتانوییک اسید و اتانوات سدیم اشاره کرد.

بافرهای اسیدی
بافرهای اسیدی و بازی

بافرهای بازی مشابه بافر اسیدی از ترکیب باز ضعیف با نمک آن ساخته می شوند. کاربرد محلول بافر مایع بازی این است؛ که پی اچ محلول بالاتر از عدد 7 نگه دارد. از پرکاربردترین آنها می توان به آمونیاک با آمونیوم کلرید نام برد.

واکنش و عملکرد محلول های بافر

عملکرد محلول های بافر به مواد تشکیل دهنده آنها و همچنین فرآیند که در آنها مورد استفاده قرار می گیرند؛ بستگی دارد. زمانی که دو باز و اسید با هم مزدوج می شوند، این دو ماده با هم واکنش هایی می دهند؛ که نتیجه آن برقرار شدن تعادل بین دو ماده می شود.

وقتی به یک ترکیب اسیدی قوی، و بازهای قوی به یک محلول اضافه می شوند، محلول سعی می کند تا برای برقرار تعادل غلظت H را جبران کنید. محلول بافر این توانایی دارند که با حذف یون هیدروژن و هیدروکسید اضافی مانع از تغییر پی اچ محلول شود.

محلول های بافری مایع شناخته شده

بافر تنوع بسیار بالایی دارند؛ که بر اساس اسیدی و بازی بودنشان به دو تقسیم بندی می شوند. کاربرد محلول بافر مایع بر اساس ترکیبات آن متفاوت می شود. به عنوان مثال از ترکیب آمونیوم کلرید با آمونیاک برای شستشو منزل استفاده می شود.

یکی از معروف ترین بافرهای طبیعی، خون انسان می باشد. محلول بافر مایع موجود در پلاسمای خون از کربنیک اسید و بی کربنات تشکیل شده است. وجود این ترکیبات در خون انسان موجب شده تا پی اچ در یک بازه نرمال ثابت بماند.

معرفی کاربرد های بافرهای اسیدی و بازی

کاربرد محلول بافر مایع بسیار متنوع است. به عنوان مثال سیستم بافر طبیعی که در بدن انسان نیز وجود دارد، موجب حفظ تعادل پی اچ در بدن انسان می شود. حفظ PH در بدن انسان موجب شده تا آنزیم ها و پروتئین ها به درستی در بدن فعالیت کنند. یکی از کاربرد های محلول بافر در زمینه بیولوژیکی، حفظ و نگهداری از نمونه ها زیستی می باشد.

کاربرد بافر مایع
کاربرد بافر در صنعت چرم سازی

از محلول بافر مایع در صنعت رنگرزی پارچه، نساجی، فرآیند تخمیر، آبکاری و همچنین تولید مصنوعات چرمی استفاده می شود. بیشترین کاربرد محلول بافر مایع در آزمایشگاه ها شیمی می باشد. در پروژه های تحقیقاتی برای به انجام رساندن فرآیندهای کالیبراسیون ابزارهای مختلفی چون پی اچ متر مورد استفاده قرار می گیرد.

محلول بافر مناسب حیطه کاری ما

اولین نکته که باید در زمینه خرید محلول بافر مناسب کارتان باید در نظر بگیرید؛ غلظت و درست یکسان هر دو عامل اسیدی و بازی موجود در محلول می باشد. اگر این دو ماده غلظت های یکسانی نداشته باشند، کارکرد بافر ها دچار مشکل می شود.

پس از اطمینان پیدا کردن از کیفیت بافرهای فروشگاهی که قصد خرید آن را دارید، باید به سراغ این بروید که کاربرد محلول بافر مایع در صنعت شما چیست و برای این کارکرد بافر اسیدی مناسب تر است یا بازی؟

روش های تهیه محلول مایع بافر

برای تهیه محلول بافر مایع سه روش وجود دارد. در روش اول ابتدا اسید و باز ضعیف را در آب حل می کنیم. حدود 60 درصد از کل محلول را باید آب تشکیل داده باشد. در آخر برای برقراری تعادل به محلول اسید یا باز قوی اضافه می کنیم.

محلول های اسیدی و بازی به صورت مجزا تهیه کنید. دقت داشته باشید که هردو محلول باید غلظت های یکسانی داشته باشند. با مانیتور کردن دائمی پی اچ اسید و باز را به یک دیگر اضافه کنید.

در این روش از معادله هندرسون – هاسل باخ (pH = pKa + Log ( A–/HA ))

کمک بگیرید. از این معادله برای بالا بردن غلظت یون هیدروژن استفاده می شود. که A و HA تعیین کننده غلظت ها اسید و باز و مزدوج به شمار می روند. تهیه محلول بافر از این طریق معمولا در آزمایشگاه ها صورت می پذیرد.

نکات مهم هنگام خرید محلول تامپون

برای داشتن یک خرید اطمینان بخش لازم است تا به سراغ فروشگاهی بروید که از کیفیت کار آنها اطمینان خاطر داشته باشید. علاوه بر آن لازم است تا به نکات زیر نیز توجه داشته باشید.

خرید محلول تامپون
نکات خرید محلول تامپون
  • بر روی محلول بافر استاندارد باید تاریخ تولید، انقضا باید درج شده باشد.
  • پی اچ محلول را عدد پی اچ که بر روی بسته بندی آن درج شده است مقایسه کنید.
  • با در نظر گیری کاربرد محلول بافر مایع، محلول بافر اسیدی یا بازی مورد نیازتان را خریداری کنید.
  • محصولی را خریداری کنید؛ که حتما بر روی آن اطلاعات و مشخصات محلول درج شده باشد.
  • محلول های بافر بسیار حساس هستند و نمی توان از آنها برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد. پس محلول متناسب با نیازتان خریداری کنید.

سخن پایانی

شما از فروشگاه اینترنتی پگاه محیط آرین باکیفیت ترین محصولات شیمیایی را با بهترین قیمت ها تهیه کنید. اطلاعاتی چون تاریخ تولید و انقضا، ترکیبات، نشانه استاندارد و… بر روی تک تک محصولات این فروشگاه درج شده است.

سوالات متداول درباره محلول بافر مایع

1منظور از ظرفیت بافری چه چیزی می باشد؟
ظرفیت بافری به این صورت معنا می شود؛ که محلول تا چه اندازه می تواند در برابر تغییر پی اچ مقاومت کرده و ph را ثابت نگه دارد.
2بهتراست محلول های بافر را در محیط با چه دمایی نگهداری کنید؟
دما می توان بر خواص و کارکرد این محلول اثر بگذارد. بهتراست محلول را در محیطی سرد و دور از نور خورشید نگه دارید.
3 شرایط نگهداری از محلول های بافر چیست؟
بهترین ظرف برای نگهداری از محلول های بافر، همان ظرفی است که توسط شرکت سازنده تهیه شده است. دقت داشته باشید درب ظرف کاملا بسته شده باشد و هوا از آن رد نشود.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *