کاربرد زاج سفید در طب سنتی

زاج سفید عطاری

زاج سفید چیست

زاج سفید ترکیباتی شیمیایی و یا معدنی هستند که 25 نوع از آن ها شناخته شده است. رایج ترین زاج سفید، سولفات آلومینیوم پتاسیم هیدراته با فرمول KAl (SO4)2·12 H2O است. از زمان های قدیم زاج سفید را به نام زاج سفید عطاری می شناختند و مورد استفاده قرار می دادند. زاج سفید را هم به صورت پودری و هم به صورت کریستالی و به رنگ سفید می توان یافت کرد.

این ماده دارای کاربرد های فراوانی در مصارف مختلفی مانند پزشکی، غذایی، سلامتی و … است. که در این مطلب قصد بر آن است که کاربرد زاج سفید در طب سنتی را به طور کامل شرح دهیم.

آلوم
زاج سفید

کاربرد زاج سفید در طب سنتی

همانطور که پش تر ذکر کردیم این ماده دارای کاربردهای فراوانی است، خواص و کاربردهای مذکور را در زیر ذکر کرده ایم:

درمان انواع زخم ها

از زاج سفید می توان برای درمان و بهبود زخم ها استفاده کرد زیرا که روند درمان را تسریع می بخشد. از این ماده به خصوص در درمان زخم های دهانی استفاده می شود. تنها نکته ای که در این رابطه وجود دارد، استفاده از پودر زاج سفید در زخم های دهانی می تواند باعث سوزش شود منتها روند درمانی اش تضمینی است و این سوزش برای بزرگسالان قابل تحمل است.

پاکسازی پوست صورت

از خواص مهم این ماده برای پوست، خاصیت ضدپیری اش است. از آن جا که پوست را نرم و شفاف نگه می دارد از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند. زاج سفید می تواند به درمان جوش، آکنه و زگیل کمک کند. برای درمان جوش ها و آکنه ها کافیست مقدار مناسبی از این ماده را با گلاب مخلوط کنید و هفته ای یک مرتبه به صورت ماسک مورد استفاده قرار دهید. زاج پوست را سفت و جوان می کند.

جلوگیری از رشد مو زائد

از زاج سفید هم می توان برای جلوگیری از رشد مو زائد و هم برای پس از برداشت موهای زائد استفاده کرد. پس از اصلاح و شیو پوست سوزش و درد دارد که با استفاده از این ماده می توان تسکینش داد. همچنین با استفاده صحیح و به مقدارهای لازم، زاج سفید را با موادی مانند خاک رس و آب مخلوط کرده و در ناحیه مورد نظر قرار می دهید و پس از مدت زمان معینی می شویید. به این نکته نیز توجه کنید که برای جلوگیری از خشکی پوست می توانید از روغن زیتون پس از مصرف در ناحیه مورد نظر استفاده کنید.

کاربرد زاج سفید
جلوگیری از رشد مو زائد

ضد بو

زاج سفید یک دئودرانت و یا یک ضد بوی طبیعی است و نسبت به دیگر دئودرانت ها کارایی بیشتری دارد. این ماده به صورت پودری و کریستالی موجود می باشد که از هر دو نوعش نیز می توان استفاده کرد. تاثیر زاج سفید در از بین بردن بوی بدن فوق العاده است و دستورالعمل کاملا ساده ای نیز دارد. نکته قابل توجه این است که این دئودرانت را هر روز مورد استفاده قرار ندهید و یک روز در میان و یا هر دو روز استفاده کنید.

بند آوردن خونریزی

از دیگر کاربردهای زاج سفید در طب سنتی، بند آوردن خونریزی است. در خونریزی های خفیف و مخصوصا در خونریزی بینی استفاده از این ماده سریعا سبب کاهش و بند آمدن خونریزی می شود. برای استفاده در مواقع خونریزی بینی می توان زاج سوخته را استنشاق کرد و خونریزی را بند آورد.

حلقه های سیاه دور چشم

زاج سفید را در مخلوط با مواد دیگری مانند گلاب بر روی ناحیه تیره دور چشم قرار دهید، فقط کاملا دقت و احتیاط کنید که زاج با چشمانتان برخورد نداشته باشد زیرا که سبب سوزش شدید چشم ها می شود.

تصفیه آب

این ماده تاثیر فوق العاده در از بین بردن ذرات کلوئیدی موجود در آب استخر و یا آب شرب دارد. به دلیل یون های مثبت موجود در ساختارشان، جذب مواد با یون های منفی می شوند و آن ها را ته نشین می کنند. به همین ترتیب می توان آن ها را به راحتی در تصفیه آب مورد استفاده قرار دارد.

کاربرد آلوم
کاربرد زاج سفید در تصفیه آب

ضد میکروب

به دلیل خاصیت ضد میکروبی که دارد در درمان انواع عفونت های موجود در نواحی مختلف بدن مانند عفونت های موجود در گلو، اندام تناسلی و همچنین بیماری های پوستی نقش دارد.

ترک پا

زاج سفید برای کسانی که در پاشنه پایشان دارای ترک های زیادی هستند بسیار مفید است. این ماده به رفع ترک های پا کمک می کند و آن را نرم و صاف می کند. همچنین ورزشکاران که احتمال ابتلا به بیماری های قارچی در آن ها زیاد است نیز باید پاهایشان را یک روز در میان در ظرفی پر از زاج سفید همراه با آب شستشو دهند و نتیجه مورد انتظارشان را ببینند.

انتهایی

سولفات آلومینیوم ماده ای شیمیایی و پرکاربرد است که از نام های دیگرش زاج سفید و آلوم است. همانطور که در این مطلب خواندید این ماده کاربردهای فراوانی دارد و از جمله فواید علاوه بر کاربرد زاج سفید در طب سنتی بی شمارش سهولت در تهیه و قیمت بسیار پایین آن است.

3.7/5 - (12 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *