پر کاربرد ترین مواد شیمیایی صنعتی

اصلی ترین مواد شیمیایی

پر کاربرد ترین مواد شیمیایی صنعتی

مواد های شیمیایی همیشه آن دسته از نیاز های بوده است که در تمامی صنایع وجود داشته است. بیشتر صنایع برای اینکه بتوانند محصولات خود را تولید کنند دست به دامن این مواد های شیمیایی می شوند. یکی از مهم ترین سوالاتی که همواره بوده این است که پر کاربرد ترین مواد شیمیایی صنعتی چیست؟ مواد های شیمیایی بسیاری می باشد که در صنعت به کار می رود و هر کدام برای خودش اهمیت جدایی را به همراه دارد. یکی از اصلی ترین مواد های شیمیاییی سولفات آلومنیوم می باشد که شما می توانید برای خریداری به پگاه محیط مراجعه فرماید.

انواع مواد شیمیایی پرکاربرد

متاسفانه تعداد مواد شیمیایی که در صنعت به کار می رود بسیار زیاد می باشد و طوری نیست که به صورت کامل در این مطلب به شما بگویم اما قصد داریم که اصلی ترین و مهم ترین موادی که در حال حاضر در صنعت به کار می رود و پر کاربرد می باشد صحبت کنیم.

انواع کاربرد های مواد شیمیایی
انواع مواد شیمیایی پرکاربرد
 • کلر

  یکی از پر کاربرد ترین مواد شیمیایی صنعتی کلر می باشد. کلر به دلیل اینکه کارایی زیادی دارد باعث شده است  که در صنعت به یک ماده مهم تبدیل شود. کلر یک عامل سفید کننده و گند زدا می باشد که بیشتر در دستگاه های تصفیه آب به کار می رود. یکی دیگر از کاربرد های کلر در صنعت این می باشد که برای درست کردن کود های فسفاته به کار می رود.

 • آمونیاک

  آمونیاک نوعی از ماده غیرآلی می باشد که معمولا رنگی ندارد. اصلی ترین کاربرد آمونیاک برای تولید کودهای کشاورزی که نیاز به نیتروژن دارد به کار می رود. از آمونیاک در صنایع غذایی، دارویی و… نیر به کار می رود. آمونیاک که یکی از مهم ترین مواد شیمیایی صنعتی می باشد به صورت مایع استفاده می شود.

 • نیتروژن

  اصلی ترین مواد شیمیایی که در صنعت به کار می رود همین نیتروژن می باشد. نیتروژن از مواد های حساسی که باید در برابر هوا تماسی نداشته باشه محافظت می کند. معمولا از نیتروژن برای تولید رنگ، دارو، مواد های انفجاری، نایلن و… استفاده می شود. نیتروژن نوعی گاز بی اثر می باشد که رو محصول تولیدی تاثیری ندارد و فقط از محصول شما محافظت می کند در برابر خطا های احتمالی.

 • گاز اتیلن

  این گاز یکی از مهم ترین گاز های می باشد که در صنعت به کار می رود به علت اینکه سمی نمی باشد و بی رنگ است. بیشترین مصرفی که از این نوع گاز می شود به این علت است که از ترکیبات مواد آلی و پلیمری به دست می آید. از اتلین در صنایع پتروشیمی و صنایع پلاستیک سازی به صورت پر کاربرد استفاده می شود.

 • سولفات آلومینیوم

  در بالا گفته شد که یکی از پر کاربرد ترین مواد شیمیایی صنعتی سولفات آلومنیوم می باشد. سولفات آلومینیوم یک ماده شیمیایی است که پس از اکسید کردن آلومنیوم به دست می آید. بیشترین مصرفی که سولفات آلومینیوم در  صنعت دارد این است که در صنایع کاغذ سازی و کارتون سازی استفاده می شود. اما یکی دیگر از استفاده های سولفات آلومیینیوم در تصفیه آب می باشد که نوعی انعقاد کننده داخل آب ها می باشد.

کاربرد سولفات آلومینیوم
سولفات آلومینیوم
 • آمونیوم پر سولفات

  آمونیوم پرسولفات نیز همانند سولفات آلومینیوم یکی دیگر از مهم ترین مواد شیمیایی در صنعت می باشد. شکل این ماده به صورت نمک می باشد و بیشتر افراد آن را با نمک اشتباه می گیرند. اصلی ترین کاربرد آمونیوم پرسولفات این است که در تولید مواد های شوینده و پاک کننده به کار می رود.

6 مواردی بالا در حال حاضر مهم ترین و اصلی ترین مواد شیمیایی پر کاربرد در صنعت می باشد.

کاربرد مواد شیمیایی در انواع صنایع

از مواد های شیمیایی در تمامی صنعت ها استفاده می شود، اما همواره یک سری صنایع می باشند که نسبت به صنایع دیگر بیشترین مصرف را از مواد های شیمیایی دارند. این صنایع توانسته اند توسط این ماده های شیمیایی کیفیت کار و تولید محصولات خود را تا حد بالایی به کیفیت ممتاز برسانند.

 1. رنگ سازی
  یکی از صنایعی که همواره توانسته است برای تولید محصولات خود بیشترین مصرف را از مواد های شیمیایی داشته باشد، صنعت رنگ سازی است. در رنگ سازی انواع مواد های شیمیایی به کار می رود و فقط یک مواد شیمیایی نمی باشد. اصلی ترین موادی که در صنعت رنگ سازی استفاده می شود نیتروژن می باشد.
 2. داروسازی
  بیشتر در داروسازی از مواد های استفاده می شود که به صورت طبیعی یافت شود اما هنوز که هنوزه از برخی مواد های شیمیایی برای تولید دارو های خاص استفاده می شود. اگر بخواهیم مثالی بزنیم این گونه است که برای تولید قرص های جوشان که دارای ویتامین می باشد از برخی از مواد های شیمیایی در این قرص های جوشان استفاده می شود.
 3. صنایع شوینده
  وجود نداشتن مواد شیمیایی یعنی وجود نداشتن صنایع شوینده. بیشترین استفاده از مواد شیمیایی همواره در صنایع شوینده بوده است چرا که برا اینکه بتوانند مواد های پاکسازی و از بین بردن هر لکه را تولید کنند نیار دارند که از مواد های شیمیایی در کار خود استفاده کنند.
کاربرد مواد شیمیایی
کاربرد مواد شیمیایی در انواع صنایع

تولید مواد های شیمیایی پرکاربرد

تولید کردن مواد های شیمیایی که در صنعت کاربرد های زیادی دارد کار آسانی نمی باشد و هر فردی نمی تواند آن را تولید بکنند. یکی از بهترین شرکت های که به شما بهترین مواد های شیمیایی را ارائه می دهد پگاه محیط می باشد. برای تولید کردن ماده های شیمیایی شما نیاز دارید که یک سری ماده های خاص و از طرفی دیگر دستگاه های مهمی را داشته باشید برای تولید این محصولات. برخی از ماده های شیمیایی می باشند که به صورت طبیعی به دست می آیند و یا از ماده های شیمیایی یک سری ماده های شیمیایی جدیدی را مانند سولفات آلومینیوم که با اکسید کردن آلومینیوم به دست می آید به وجود می آورند.

سخن پایانی

حال می خواهیم با شما عزیزان سخنان پایانی را بزنیم. اگر به دنبال سولفات آلومینیوم اصل می گردید کافی است که به پگاه محیط آرین مراجعه فرماید. اما 6 مواردی که در بالا گفته شد همواره یکی از پر کاربرد ترین مواد شیمیایی صنعتی می باشد که استفاده می شود. یکی دیگر از صنایعی که از ماده های شیمیایی استفاده می کنند صنایع غذایی می باشد که برای تولید برخی محصولات از این نوع ماده های شیمیایی استفاده می کنند.

[faq title=”پر کاربرد ترین مواد شیمیایی صنعتی” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آیا می توان برای خرید نیتروژن به پگاه محیط مراجعه کرد؟” number=”1″]بله شما می توانید برای خرید نیتروژن اصل و واقعی به پگاه محیط آرین مراجعه فرماید.[/faq_item][faq_item title=”آیا صنعت دیگر می باشد که از مواد های شیمیایی استفاده می کند؟” number=”2″]بله یکی دیگر از صنایع پر استفاده از مواد شیمیایی صنایع چرم می باشد.[/faq_item][faq_item title=”آیا می توان به تنهایی سولفات آلومینیوم تولید کرد؟” number=”3″]برای اینکه شما سولفات آلومینیوم را تولید کنید علاوه بر اینکه نیاز دارید علم آن را داشته باشید نیاز دارید که برخی از دستگاه های خاص را داشته باشید.[/faq_item][/faq]
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *