پرلیت در صنایع

پرلیت در صنایع

پرلیت چیست؟

پرلیت نوعی ماده طبیعی می باشد که در طبیعت به عنوان شیشه آتشفشانی وجود دارد. هنگامی پرلیت ایجاد می شود که آب به مرور زمان شیشه ابسیدین آتشفشانی را اشباع می کند پرلیت تشکیل می شود. همان گونه که گفته شد به دلیل اینکه پرلیت یک نوع ماده طبیعی می باشد تجدید ناپذیر می باشد. در بیشتر جهان صنایع ای به وجود آمده اند برای تولید پرلیت به صورت شیمیایی ایجاد شده است. توجه داشته باشید که گسترده ترین شرکتی که عملیات ایجاد کردن پرلیت به صورت شیمیایی را ایالت متحده آمریکا، ترکیه، ژاپن انجام می دهند. در این مقاله درباره پرلیت در صنایع می خوانیم.

تصویری از پرلیت
پرلیت

پرلیت به دلیل اینکه ارزان قیمت می باشد در خارج از باغبانی و کشاورزی نیز کاربرد های دیگر دارد. برخی از شرکت ها می باشند که از این ماده طبیعی که یافت می شود برای ساخت گچ و استفاده در ساختمان، سنگ تراشی و کاشی های سقفی استفاده می شود. امروز پرلیت در صنایع کاربرد های زیادی دارد که در ادامه مطلب به شما همراهان عزیز توضیح خواهیم داد.

 پرلیت خام در صنعت

امروزه پرلیت یکی از محبوب ترین ترکیب های شیمیایی طبیعی شده است که بسیار مورد اهمیت افرادی قرار گرفته است که از آن ماده استفاده می کنند.

1- صنعت نفت

هنگامی که افراد به دنبال ایزوله کردن مخازن و لوله های نفتی و جذب آلایندگی های سطح آب یا همان نشت نفت می باشند از پرلیت در صنعت نفت استفاده می کنند.

تصویری از کاربرد پرلیت در صنعت نفت
پرلیت در نفت

2- صنعت ریخته گری

امروزه از پرلیت به عنوان یک ماده طبیعی مهم به شن و ماسه اضافه می شود. این را در نظر بگیرید از پرلیت برای پایین آوردن سرعت جامد شدن مواد مذاب نیز استفاده می شود. یکی دیگر از ویژگی های که باعث می شود این ماده طبیعی نسبت به ماده های طبیعی دیگر برتر شود این می باشد که باعث از بین رفتن گاز های سبک داخل محیط می شود.

3-آب و فاضلاب

به این صورت می باشد برای ایجاد برخی از فیلتر ها و تصفیه مایعات و روغن های خوراکی از این نوع ماده طبیعی استفاده می شود.

4-صنعت عایق سازی

امروزه از پرلیت در صنایع عایق  سازی نیز استفاده می شود، به این صورت که مخلوطی از پرلیت منبسط شده، آزبست و یک ماده چسبنده گچ به صورت عایق حرارتی بسیار مناسب می باشد که در عایق بندی مخازن و لوله ها تا دمای حتی 1000 درجه سانتیگراد را می توان کنترل کرد.

5-صنعت کشاورزی

به این گونه است که برای از بین بردن افت ها، بهبود خاک، تهیه کود های شیمیایی و حفاظت از چمن های استادیوم ورزشی و… استفاده می شود.

کاربرد پرلیت در کشاورزی
پرلیت در کشاورزی

6-صنعت نساجی

امروزه لباس و شلوار های زیادی تولید می شود برای استفاده اما نقش پرلیت را داخل این لباس و شلوار ها دسته کم نگیرید، از پرلیت برای ماده ای پاک کننده، ساینده سبک جهت ایجاد سطح های پرز دار.

7- پرلیت در مخازن حرارتی

همان گونه که در بالا توضیح داده شد پرلیت در صنایع عایق سازی نیز استفاده می شود، این ماده را می توان از دمای بسیار سرد یعنی منفی 240 درجه و گرما را تا دمای 1000 درجه سانتیگراد تحمل کند. پرلیت در صنایع نفت و گاز که به کار می رود به عنوان یک عایق مطمئن و موثر بر روی تجهیزات مانند مخازن سرد موجود در پالایشگاه ها به کار می رود.

پرلیت در گل حفاری

مخلوط پرلیت با گل حفاری به این صورت می باشد که با آب، خاک رس، پوزولان و… ترکیب می شود که برای حفاری چاه های نفت، گاز ، آب و چاه های زمین گرمایی به کار می رود. به این دلیل از پرلیت سیمانی نسبت با سایر مواد های سیمانی استفاده می شود که از نظر دیاتومیت، پوزولان و خاکستر های آتشفشانی می باشد که خاصیت سبکی دارد.

ترکیب پرلیت و بتن

امروزه پرلیت در صنایع بتن سازی استفاده می شود به این مظور که، هنگامی که یک بتن از پرلیت ساخته می شود 20 برابر قوی تر در برابر صوت و حرارت نسبت به بتن های معمولی می باشد. به دلیل اینکه از بتن در این نوع پرلیت ها استفاده می شود باعث می شود که دیگر نیازی به اضافه کردن عایق های اضافی نداشته باشیم، بنابراین از ضخامت دیوار کم می شود و باعث می شود که فونداسیون باعث کم شدن وزن نهایی سازه بشود.

کاربرد ترکیب بتن با پرلیت
ترکیب پرلیت و بتن

 

چگونگی ساخت پرلیت

 1. 70-75 درصد دی اکسید سیلیکون
 2. اکسید آلومینیوم
 3. اکسید سدیم
 4. اکسید پتاسیم
 5. اکسید آهن
 6. اکسید منیزیم
 7. اکسید کلسیم
 8. 3-5 درصد آب

کاربرد پرلیت

امروزه به دلیل اینکه پرلیت در صنایع بسیار مورد استفاده می گیرد می خواهیم به شما یک سری از کاربرد های آن را به شما ارائه دهیم.

 • فیلتر در صنایع دارویی،غذایی،نوشابه
 • گاهی اوقات به دلیل سبک کننده خاک و مکمل و کود های شیمیایی در بخش کشاورزی
 • در صنعت فلزات به عنوان سرباره گیر
 • به عنوان نوعی سنگ دانه برای درست کردن بلوک ها
 • اگر دقت کرده باشید نیز در خمیردندان استفاده می شود که موجب ایجاد سایندگی در خمیر دندان می شود
پرلیت در ایران

امروزه پرلیت یکی از ماده های شده است چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی در ایران وجود دارد. طبق تحقیقات انجام شده در سمت غرب کشور معدن های بزرگی از پرلیت مشاهده شده است. به اینگونه که یکی از معدن های که دارای پرلیت می باشد به صورت 50 میلیون تن بوده است. برخی از معدن ها نیز به علت این که بدون مجوز دارای پرلیت بوده اند و از آن نگه داری می کنند پلمپ و بسته شده اند.

تاریخچه پرلیت

پرلیت در ایران از سال 1355 کشف شد و تا الان منابع بسیار زیادی از پرلیت طبیعی ذخیره شده است و در حال مطالعه و برسی کاربرد های آن می باشد. اما در قرن سوم افرادی که در آن زمان وجود داشتند پرلیت را به نام یک شیشه آتش فشانی می شناختند. پرلیت نوعی کلمه فرانسوی است که به معنی مروارید مشتق شده است.

طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند اولین نفری که پرلیت را کشف کرد یک فرد آمریکایی بود.

نتیجه گیری

در آخر به این جمع بندی می رسیم که پرلیت یکی از مهم ترین منابع طبیعی می باشد که در صنایع استفاده بسیار زیادی دارد که در بالا توضیح داده شده است. پرلیت بر اثر این ایجاد می شود که آب رفته رفته شیشه ابسیدین را اشباع می کند و در نهایت ایجاد می کند. یکی دیگر از ویژگی های که باعث می شود این نوع ماده نسبت به ماده دیگر طبیعی بهتر و برتر شود سبک کردن خاک می باشد که چه در کشاورزی و چه در باغبانی استفاده زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر به مقاله آمونیوم پرسولفات مراجعه کنید.

[faq title=”سوالات متداول پرلیت در صنایع” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آیا می توان به تنهایی پرلیت تولید کرد برای کار؟” number=”1″]باید گفت که متاسفانه تولید ماده طبیعی پرلیت به نحوی نیست که هر انسان بتواند به طور ساده ای بتواند آن را تولید کند و حتما نیاز است که توسط دستگاه های خاص صنعتی استفاده کنند برای تولید آن و تلاش برای درست کردن آن بدون تجربه و مهارت عواقب جبران نا پذیر دارد.[/faq_item][faq_item title=”از کجا و چگونه پرلیت تهیه کنیم؟” number=”2″]معمولا فروش پرلیت بیشتر در کارخانه ها که مواد شیمیایی را به فروش می رسانند می توان خریداری و تهیه کرد. گاهی نیز در برخی از فروشگاه ها پرلیت را به فروش می رسانند اما کیفیت مناسبی ندارند[/faq_item][faq_item title=”آیا پرلیت دارای وزن و اندازه خاصی می باشد؟” number=”3″]پرلیت به 2 صورت به فروش می رود. 1-منبسط شده، 2-سنگ خام  به فروش می رود که در دسته بندی های مختلفی می باشد. هنگامی که منبسط است به سبکی 3.0 پوند است و به صورت سنگ خام 80 پوند بر فوت می باشد.[/faq_item][faq_item title=”معمولا در ماده طبیعی پرلیت چه چیز هایی یافت می شود؟” number=”4″]طبق تحقیقاتی که انجام شده است در پرلیت که یک نوع ماده شیمیایی می باشد سیلیکون، آلومینیوم، پتاسیم و سدیم ترکیب شده یافت می شود که بسیار این ماده های طبیعی کمیاب و مهم می باشد[/faq_item][/faq]
Rate this post

۱ Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *