از ویژگی ها و کاربردهای اسید سوربیک چه می دانید؟

ویژگی های اسید سوربیک

ویژگی و کاربرد های اسید سوربیک

از مهمترین کاربردهای اسید سوربیک این است که از این ترکیب برای نگهداری از مواد غذایی و جلوگیری از فساد مخمر و کپک ها استفاده می شود. از ویژگی های اسید سوربیک این است از آن قابلیت ضد میکروبی قوی دارد. از این ترکیب مانند سولفات آلومینیوم آلی برای نگهداری از غذاهای پخته شده، پنیر، شراب و تولید فرآورده های گوشتی استفاده می شود.

ترکیب اسید سوربیک مشابه نیترات ها محصولات جانبی سرطان زا تولید نمی کنند و این از ویژگی های اسید سوربیک است. افزون بر آن استفاده از این ترکیب در کالاهای پخته شده طعم و بویی ایجاد نمی کنند. نمک های حاصل از این اسید که شامل سوربات سدیم، سوربات کلسیم و پتاسیم، به نسبت فرم اصلی بهتر در آب حل می شوند. این ترکیبات بیشترین میزان حلالیت را داشته و در صنایع غذایی از این آنها استفاده می شود.

ویژگی های اسید سوربیک و خصوصیات آن

از متداول ترین ترکیبات نگهدارنده غذا می توان به اسید سوربیک اشاره کرد. از ویژگی های سوربیک اسید این است که از آن برای جلوگیری از رشد کپک و خرابی غذاها استفاده می شود. این موضوع موجب بالاتر رفتن سطح بهداشت جهانی و جلوگیری از ابتلا به بیماری مهلک می شود.

ویژگی های اسید سوربیک
اسید سوربیک موجود در پرتغال

نحوه استفاده از این ترکیبات به دو شکل پاشش بر روی غذا و یا غوطه وری مواد غذایی در این ترکیبات مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال ژامبون آغشته شده به این ترکیب تا یک ماه کپک نمی زند. کشف این ترکیب امکان حمل و نقل مواد غذایی در سراسر دنیا را فراهم می آورد.

به دلیل بی اثر بودن ترکیبات و نمک ها اسید سوربیک از لحاظ فیزیولوژیکی و همچنین واکنش ندادن آن در محدوده اسید ضعیف و طعم خنثی ای که دارد. موجب شده تا اسید سوربیک به اصلی ترین ترکیب نگهدارنده در طی 30 سال گذشته تبدیل شده است. اسید سوربیک به میزانی کمی در آب حل می شوند؛ اما نمک ها آن حلالیت بهتری در آب دارند.

کاربردهای اسید سوربیک در صنایع

اسید سوربیک برای اولین بار در سال 1859 از توت نارس درخت روون جداسازی شد. بعد از آن در سال 1930 به یکی از مهمترین ویژگی های اسید سوربیک یعنی خاصیت ضد میکروبی آن پی برده شد. تا سال 1950 این ترکیب به شکل صنعتی تولید می شد.

در ابتدا از ترکیبات این اسید تنها برای حفظ گوشت در برابر باکتری و ایجاد بوتولیسم است. محبوبیت این ترکیب به خاطر خنثی بودن و ارگانولپتیک بودن این ترکیبات چندین برابر شد. به گونه ای که امروزه به پر مصرف ترین ترکیب نگهدارنده تبدیل شده است.

برای مصارف تجاری اسید این ترکیب به صورت صنعتی از طریق واکنش متراکم کتن و کرونو آلدئید با تیمار هیدروکسید سدیم، اسید کلریدریک و… تولید می شود. از این مصارف غذایی و افزایش حلالیت در آب با اکستروژن و گلوله سازی دانه بندی می شود.

کاربردهای اسید سوربیک
نمونه مواد دارای اسید سوربیک

ویژگی های اسید سوربیک بسیار ویژه است و موجب شده تا از آنها در صنایع غذایی، خوراک دام، دارو سازی و تولید مواد آرایشی استفاده کرد. این ماده به دلیل خاصیت آنتی بیوتیک ویژه ای که دارد برای نگهداری از گوشت بسیار مناسب است. این ترکیب خاصیت از بین بردن کشنده ترین باکتری و سموم گوشت را نیز دارد.

نحوه عملکرد و واکنش پذیری اسید سوربیک

اسید کربوکسیلیک از ترکیباتی است که در فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و بدون بو و مزه است. این ترکیب به شکل پودر، گرانوله و محلول قابل استفاده است. ویژگی های اسید سوربیک موجب شده تا از انواع مدل های در صنایع مختلف استفاده شود.

افزون بر آن میتوان آن را کپسوله نیز کرد. کپسول سازی این ترکیب این امکان را می دهد که آن را مستقیم به خمیر نان اضافه کرد. پوشش کپسول ها غالبا از جنس چربی است و در دماهای بالاتر از 145 درجه فارنهایت ذوب می شود. با دوب شدن کپسول ها اسید سروبیک به خمیر افزوده می شود.

گاهی اوقات برای کپسوله کردن این ترکیب از کلسیم پروپیونات استفاده می شود. استفاده از این ترکیبات طیف گسترده ای از میکروارگانیسم که موجب فساد مواد غذایی می شوند را در بر گرفته و مانع از فعالیت آنها و در نتیجه خرابی مواد غذایی می شود. کپسول ها اسید سوربیک بر محصولات منجمد اثر می گذارد.

عملکرد اسید سوربیک
اسید سوربیک

سخن پایانی

ویژگی های اسید سوربیک بسیار متنوع است و این موضوع موجب شده تا از آن در صنایع مختلفی استفاده شود. این ترکیب بر فعالیت بخش گسترده ای از میکروارگانیسم ها اثر گذاشته و مانع از فساد مواد غذایی می شود. برای تهیه انواع مواد شیمیایی به فروشگاه اینترنتی پگاه محیط آرین مراجعه بفرمایید.

سوالات متداول درباره کاربرد های اسید سوربیک

1در زمان تولید اسید سوربیک از چه ترکیبات دیگری استفاده می شود؟
در روش تولید اسید سوربیک به روش متراکم کتن و کروتونالدهید از ترکیبات هیدروکسید سدیم، اسید کلریدریک و کربن فعال خالص نیز استفاده می شود.
2 عوارض استفاده از اسید سوربیک در غذا چیست؟
سازمان غذا و دارویی ایالات متحده اعلائم کرد که استفاده از اسید سوربیک در مواد غذایی کاملا بی خطر است.
3از اسید سوربیک در تولید کدام مواد غذایی استفاده می شود؟
برای نگهداری از فرآورده های گوشتی، کنسرو های ترشی، آلو خشک، انجیر، سالاد آماده و… از این ترکیب استفاده می شود.
4 برای ساخت محلول های استوک از چه ترکیباتی استفاده می شود؟
برای ساخت محلول استوک 0.5 درصد از نمک ها اسید سوربیک یعنی سوربات سدیم و سوربات کلسیم استفاده می شود.
5/5 - (1 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *