لیکاپون چیست؟

لیکاپون چیست؟ پاسخ در سایت پگاه محیط

لیکاپون

امروزه از دانه های مختلفی برای پرورش گیاهان استفاده می شود. یکی از بهترین دانه ها برای پرورش گیاهان لیکاپون است. در پاسخ به سوال لیکاپون چیست؟ باید گفت زمانی که دانه های رس در دمای 1200 درجه سانتی گراد قرار می گیرند محصولی حاصل می شود که با آن لیکاپون می گویند.

این پوکه های صنعتی خنثی هستند باعث تغییر خاک پی اچ خاک نمی شوند. لیکاپون ها امروزه در حیطه  زراعت و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. دانه های لیکاپون ها در سه اندازه ی درشت، متوسط ، ریز در بازار عرضه می شوند.

مزایای استفاده از لیکاپون چیست؟

لیکاپون مزایای زیادی دارد و دامنه استفاده از آن هم روز به روز گسترده تر می شود. از مزایای استفاده از لیکاپون می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • جذب آب

  با در نظر گرفتن زهکشی دانه های لیکاپون، در زمان آبیاری می توانند بخشی از رطوبت ( 18 %) را در خود ذخیره و در هنگام نیاز از آن مجدد استفاده کنند .

 • تهویه ریشه

  به علت ساختار متخلخل دانه های لیکاپون و ایجاد کردن محدوده تهویه در اطراف ریشه، یاعث تحصیل نفوذ ریشه شده است.

 • سبکی

  امروزه می توان به جای خاک های سنگین زراعی  تنها با جایگزین کردن پوکه های لیکاپون ضمن کاهش هزینه ها از آزادی بیشتری در طراحی و اجرا برخوردار بود.

 • زیبایی

  دانه بندی متفاوت دانه ها لیکاپون علاوه بر جلوگیری از متلاشی شدن و فساد خاک موجب زیبایی دوچندان خاک نیز گردید شده است. این عمر سبب شده تا از این پوکه ها صنعتی در فضاهای سبز و roof garden و garden wall و … مورد استفاده قرار بگیرند.

 • دوام و ماندگاری بالای لیکاپون در برابر گرما

  توان تحمل گرمایی این دانه ها معلول آن شده است که از آنها بر روی سطح کشت استفاده کرد و مانع از تبخیر سطحی آب شد.

 • مقاومت در برابر عوامل بیماری زا

  یکی از بهترین مزایایی که لیکاپون برای ما به ارمغان آورده؛ این است که می توان بدون نگرانی در محیط های شهری یا آپارتمان ها کشت گیاه انجام بدهیم. و بدون دغدغه از تجمع آفات و قارچ ها بیماری زا در محیط زندگی چرا که دانه ها لیکاپون با قرارگیری در کوره ها حرارتی و همچنین غشای پیرامونی خود محیط مناسبی برای لانه گزینه ی حشرات نمی باشند.

روش های  مصرفی لیکاپون در کشت

برای اینکه بدانید لیکاپون چیست؟ باید با روش های مصرف لیکاپون در کشت آشنا شوید.

چه روش هایی برای مصرف لیکاپون در کشت وجود دارد؟ پاسخ در سایت پگاه محیط
استفاده از لیکاپون برای افزایش رشد گیاهان

روش های مختلف کشت لیکاپون عبارتند از:

لیکاپون در سطح گلدان

با پوشاندن سطح رویی خاک گلدان علاوه بر ایجاد جلوه زیبا تر و جلوگیری از تبخیر سطحی آب ( مالچ) می توانید موجب رفع حشرات موذی شوید.

از لیکاپون در سطح گلدان برای چه موردی استفاده می شود
پوشاندن سطح گلدان با لیکاپون

همچنین می توانید باعث پیشگیری از شکل گیری روان آب در هنگام آبیاری شوید.

لیکاپون در کف

با ریختن دانه ها متوسطی از لیکوپن در  حدود  3 تا 8 سانتی متر ( بسته یه عمق کشت و سطح نفوذ ریشه )در کف گلدان زهکشی مناسبی ایجاد می شود که باعث بهبود  رشد گیاه می شود.

لیکاپون به صورت ترکیب با خاک

لیکاپون با حفظ رطوبت بیشتر و اکسیژن رسانی به ریشه و همچنین کاهش وزن گلدان کمک شایانی خواهد کرد. این دانه ها باعث رسیدن املاح معدنی، آب و هوا و تسریع و بهبود رشد گیاه می شود.

لیکاپون در کشت هیدروپونیک و اکواپونیک

این روش های کشت خلاقانه مرسومند به کشت آبی دراین کشت گیاه در سیالی از مواد مغذی قرار میگیرد تا بستر هماهنگی جهت رشد گیاه به صورت هیدروپونیک فراهم شود.

لیکاپون در کشت هیدروپونیک چه کاربردی دارد؟
لیکاپون هیدروپونیک در کشت گیاهان

در این روش کشت از تلفیقی از آب و لیکاپون های خالص و بدون هیچ خاک افزودنی استفاده می شود.

نکاتی در مورد استفاده از لیکاپون

خوشبختانه امروزه بهره برداری از این روش در 31 استان از ایران قابل بهره وری است. برای اینکه به خوبی متوجه شوید مزایای استفاده از لیکاپون چیست؟ باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • تنها کشت هیدروپونیک لیکاپون جایگزین مناسبی برای خاک است. برای انواع کشت های دیگر باید از ترکیب لیکاپون و خاک استفاده کرد چرا که لیکاپون ها به تنهایی توانایی تامین مواد مورد نیاز گیاه را ندارند.
 • می توان برای بهبود اثر بخشی لیکاپون فرایند مرکبی از روش های بالا را به انجام برسانید.
 • می توانید از روش یک و دو را باهم انجام دهید که در این صورت میتوانید علاوه از هر دو مزایای این دو روش که شامل زهکشی مناسب ، دفع آفات ، جلوگیری از تبخیر سطحی آب و … بهره مند شوید.
 • بهترین روش تلفیقی از روش های یک ، دو و سه می باشد که در این صورت می توانید از تک تک مزایای این محصول بهره مند شوید.

قیمت لیکاپون

استفاده از این محصول بسیار به صرفه است چرا که در کنار مزایای متعدد که دارد با یک قیمت بسیار بصرفه در اختیار شما قرار می گرید. متوجه شدید که لیکاپون چیست؟ و چه مزایایی دارد. می دانید قیمت لیکاپون در بازار چگونه است؟ نرخ روز بازار برای این محصول بین 15000 تا 50000 تومان عرضه می شود. برای خرید مواد شیمیایی با بهترین قیمت و در گریدهای مختلف به سایت پگاه محیط مراجعه کنید.

سخن آخر

لیکاپون چیست؟ بطرت خلاصه می توان گفت محصولی است که از دانه های رس حاصل می شود. این محصول هم اکنون در عرصه های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد و ما نیز این محصول رو به شما پیشنهاد می دهم چرا که این  محصول کاربردی با یک قیمت به صرفه در دسترس شما قرار می گیرد و شما می توانید از مزایای بی نظیر این محصول  بهره مند شوید.

سوالات متداول

1آیا دانه های لیکاپون بهترین بستر برای کشت گیاهان هستند ؟
دانه های لیکاپون عاری از از هر گونه مواد غذایی هستند؛ لذا لازم است در کنار استفاده از حجم مناسبی از لیکاپون در کنار خاک ها غنی از املاح معدنی استفاده کرد.
2تفاوت پوکه صنعتی و لیکاپون در چیست ؟
هر دو این موارد به علت کاربرد های خاصی که در عرصه کشاورزی در بازار فروش رقابت بالایی را به خود اختصاص دادند اما با توجه به ساختار های متفاوت این دو، پیشنهاد ما به شما استفاده از لیکاپون می باشد.
3آیا استفاده از لیکاپون برای هر گیاهی مفید است ؟
تنها محدودیتی که برای استفاده از لیکاپون ها وجود دارد مربوط به درصد ترکیب لیکاپون ها با خاک مغذی است. در نظر داشته باشید که رطوبت کافی رو برای گیاه مورد نظر تامین کنید.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *