فرآیند تولید پتاسیم کلرات

فرآیند تولید پتاسیم کلرات

پتاسیم کلرات چیست؟

امروزه پتاسیم کلرات را می توان با ترکیب دو ماده که همان طور که از اسمش پیدا است یعنی پتاسیم و کلر به وجود بی آوریم، این ماده یک حالت سفید رنگ شیشه ای دارد. این پتاسیم کلرات به صورت نمک یافت می شود و این را در نظر بگیرید که امروزه در بین نمک های پتاسیمی که وجود دارد نمک پتاسیم کلرات در آنها بهترین می باشد، این را در نظر بگیرید که این ماده در طبیعت کشف می شود، اما امروزه با طبق دستور های شیمایی یعنی ترکیب کلر با پتاسیم نیز می توان آن را به وجود آورد. یکی از اصلی ترین استفاده های که از این ماده امروزه به صورت نادرست می شود این است که امروز بیشتر ارتش های کشور ها از این ماده برای مواد انفجار زا استفاده می کنند.

تولید پتاسیم کلرات
پتاسیم کلرات چیست

ویژگی پتاسیم کلرات

امروزه پتاسیم کلرات کاربرد های زیاد و ویژگی های زیادی دارد که در ادامه آن ها را مورد برسی خواهیم قرار داد.

1-حلالیت: به این صورت که اگر این ماده با آب ترکیب شود انحلال پذیر است و به راحتی در آب حل می شود، اما این را در نظر بگیرید که هر چه قدر که دمای آب بالا تر رود سرعت حل شدن آن در نیز بیشتر می شود. اما سوالی که پیش می آید این است که آیا در الکل نیز قابل حل می باشد؟ باید در جواب به سوال به شما بگویم که بله تا حد یک حد کوچک می توان در الکل حل شود نه بیشتر و نه کمتر

2-نقطه جوش: یکی از اصلی ترین تفاوت های که این ماده نسبت به ماده های دیگر دارد، این است که نقطه جوش آن نسبت به ماده های دیگر که نقطه جوششان معلوم است بسیار بالا تر و بیشتر می باشد، به این صورت که نقطه جوش آن 2732 درجه فارنهایت می باشد که بسیار بالا است و از طرفی دیگر یعنی نقطه ذوب آن درجه چیزی بالغ بر 1400 درجه فارنهایت می باشد

انواع پتاسیم کلرات

امروزه پتاسیم کلرات انواع زیادی دارد که توانسته است هر کدام به صورت مجزا در بازار های صنعت به فروش برسد، در ادامه مطلب قصد داریم به شما انواع پتاسیم کلرات را به شما بگویم، با ما همراه باشید.

1-محلول پتاسیم کلرات

اصلی ترین فروشی که در مورد پتاسیم کلرات وجود دارد این است که به صورت محلول آبی به وجود می رود، این را در نظر بگیرید از این ماده بیشتر در کود های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. از دید من یکی از بهترین ویژگی های که این ماده نسبت به ماده های دیگر دارد این است که علاوه بر اینکه طبیعی است بلکه آن را می توان به صورت محلول در آورد.

کاربرد محلول پتاسیم کلرات
محلول پتاسیم کلرات

2-گرانول پتاسیم کلرات

به این صورت می باشد که ماده کلرات پتاسیم توانسته است به صورت گرانول های که ذرات درشت دارد به فروش می رسد، امروزه فروش این ماده جوری شده است که 80 درصد فروش پتاسیم کلرات را به خود تخصیص داده است، امروزه گرانول درشت که از ماده پتاسیم کلرات می باشد محبوبیت زیادی پیدا کرده است بین افرادی که در صنایع کار می کنند.

3-استاندارد پتاسیم کلرات

این ماده به طوری می باشد که زیاد محبوبیت خاصی ندارد زیرا حالت های گرانول و محلول بالا تر از این می باشد و امروزه در صنعت باعث شده است که این ماده به صورت استاندارد کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، اما این را در نظر بگیرید که این ماده استاندارد گاهی اوقات می باشد که در کود ها استفاده می شود، اما این را بدانید که همانطور که گفته شد این ماده در کود های شیمیایی به صورت قلیل و کم می باشد.

فرآیند تولید پتاسیم کلرات

امروزه به صورت کلی می توان گفت فرآیند تولید پتاسیم کلرات به 4 صورت تولید می شود که در ادامه به صورت کامل توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید اگر به دنبال یاد گیری فرآیند تولید پتاسیم کلرات می باشید.

شور آب های نمکی

به این صورت می باشد که رود های که در سالیان های پیش خشک شده است دارای ماده ای به نام کلرید پتاسیم می باشند، به صورت کلی این ماده در معدن شور آب های نمکی به دست می آید و رنگ آن به صورت سفید رنگ است، اما این را در نظر بگیرید که زمانی که این ماده از شور آب های نمکی تولید می شود به رنگ سفید است، اما سوالی که پیش می آید این است که آیا رنگ دیگری در فرآیند تولید پتاسیم کلرات وجود دارد؟ بله گاهی اوقات می باشد که در فرآیند پتاسیم کلرات به رنگ صورتی یافت می شود.

فرایند خیس و مرطوب کردن

به این صورت که سنگ معدنی که در معدن یافت شده است را داخل آب قرار می دهد و به صورت ترکیبی به وجود می آید، بعد از اینکه این ماده به صورت کامل با آب مخلوط شد آن را خرد می کنند. به صورت کلی می توان این عمل را به 2 صورت انجام داد اما اصلی ترین راه برای فرآیند تولید این ماده همان مرطوب کردن این ماده سنگی می باشد.

معادن سنگی

همان گونه که خبر دارید و در اول مطلب گفتیم اصلی ترین راه فرآیند تولید این ماده به صورت یافت در معادن می باشد، این ماده را می توان از معادن سنگی که وجود دارد به دست می آید، اگر در یاد داشته باشید گفتیم که گاهی اوقات می باشد که این ماده به رنگ صورتی یافت می شود، بیشترین زمانی که در فرآیند تولید پتاسیم کلرات وجود دارد رنگ صورتی مایل به نارنجی یا بلعکس می باشد. طبق تحقیقات دانشمندان امروزه بیشترین کشور های که می توان در آن پتاسیم کلرات تولید کرد کشور روسیه و کانادا می باشد، اما سوالی که پیش می آید این است که به چه علت در روسیه و کانادا بیشترین ماده پتاسیم کلرات یافت می شود؟ در جواب این سوال باید بگویم که این دو کشور دارای معادن های سنگی بسیار زیادی می باشد که توانسته اند پتاسیم کلرات های زیادی را به وجود بی آورند.

معدن های تشکیل شده از سنگ
معادن سنگی
خشک

همانطور که می دانید این ماده به صورت سنگی می باشد و می توان در فرآیند تولید پتاسیم کلرات آن را تولید کرد، به این صورت که برخی افراد این ماده سنگی را توسط آسیب و برخی دیگر توسط دستگاه های که کار خورد کردن را انجام می دهند انجام می شود. اما در نظر بگیرید که در فرآیند تولید پتاسیم کلرات به صورت خشک دارای 6 مرحله می باشد که در ادامه آن ها را مورد برسی قرار می دهیم.

  • خرد کردن سنگ معدنی
  • جدا کردن نمک دوگانه آن داخل سنگ
  • جدا کردن خود پتاسیم کلرات از ترکیب نمک ها
  • خشک کردن
  • بسته بندی دانه ها
نتیجه گیری

در آخر به این جمع بندی می رسیم که پتاسیم کلرات یک ماده سفید رنگ می باشد که بیشتر در معادن سنگی یافت می شود، اما همان گونه که در بالا توضیح دادیم امکان این وجود دارد که به صورت شیمیایی نیز ساخته شود، فرآیند تولید شیمیایی به این صورت است که شما پتاسیم را با کلرات ترکیب می کنید و ماده ای به نام پتاسیم کلرات به وجود می آید.

[faq title=”سوالات متداول فرآیند تولید پتاسیم کلرات” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آیا می توان به صورت تنهایی و به روش شیمیایی این ماده را موجود کرد؟” number=”1″]بله در جواب به این سوال باید بگویم که اگر شما علم لازم شیمیدانی را دارید می توانید به تنهایی با ترکیب کردن پتاسیم و کلر این ماده را به صورت شیمیایی به وجود بی آورید. [/faq_item][faq_item title=”قیمت خرید پتاسیم کلرات چه قدر است؟” number=”2″]به صورت کلی این ماده به صورت گرمی به فروش می رود، اما امروز که دارم برای شما این مطلب را می نویسم در حال حاضر قیمت 100 گرمی آن چیزی بالغ بر 750 هزار تومان می باشد.[/faq_item][faq_item title=”آیا پتاسیم کلرات برای بدن ضرر دارد؟” number=”3″]بله متاسفانه زمانی که این ماده با بدن شما برخوردی کند امکان مرگ را نیز تا حدی برای شما به وجود می آورد بنابراین اگر روزی به دنبال فرآیند تولید آن بودید باید تمام ملاحظات را در نظر بگیرید که با شما تماسی برقرار نکند.[/faq_item][faq_item title=”آیا پتاسیم کلرات باعث حریق می شود؟” number=”4″]بله همانطور که گفتیم از این ماده در مواد های انفجار زا استفاده می شود بنابراین توصیه می شود که این ماده را دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.[/faq_item][/faq]
1/5 - (1 امتیاز)

۱ Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *