سلنات سدیم

کاربرد سلنات سدیم

سلنات سدیم چیست؟

سدیم سلنات یک نوع ترکیب آلی می باشد که امروز کاربرد های زیادی دارد، این ماده به حالت کریستالی رنگ سفید می باشد، به صورت کلی سلنات یک عنصر کمیاب آنتی اکسیدان ضروری می باشد، از سلنات برای تنظیم کننده آنزیم های متابولیکی استفاده می شود. علاوه بر آن خود سلنات سدیم نقش مهمی در حفظ سلامت جامعه و بافت و عضله انسان دارد. طبق تحقیقات انجام شده از سلنات سدیم در غذا های حیوانی نیز استفاده می شود، سوال اصلی که اینجا پیش می آید این است که به چه دلیل باید از سلنات سدیم در غذا های حیوانی استفاده شود، به این  دلیل که باعث کمتر شدن احتمال مبتلا شدن حیوانات به سرطان توسط غذا هایی که می خورند می باشد.

کاربرد سلنات سدیم
سلنات سدیم چیست

کاربرد سلنات سدیم

امروزه سلنات سدیم کاربرد های زیادی دارد که در ادامه خواهیم به آن اشاره خواهیم کرد و یک توضیح کامل و جامع را خواهیم گفت.

1- صنعت شیشه بری

به این صورت می باشد که از سلنات سدیم در صنعت شیشه بری به منظور شیشه های بی رنگ استفاده می شود، به دلیل این از سلنات سدیم در شیشه استفاده می شود که هنگامی که شیشه تولید می شود به دلیل اینکه نا خالصی های آهن وجود دارد باعث می شود رنگ شیشه سبز شود، اصلی ترین کاربرد سلنات سدیم در شیشه خنثی کردن مقدار آن داخل شیشه می باشد، که در اخر باعث می شود رنگ شیشه حالت بی رنگ باشد و دیگر آن رنگ سبز داخل خود وجود نداشته باشد. در نظر بگیرید که استفاده از این سلنات توسط دستگاه های خاصی صورت می گیرد.

2- مصارف بیولوژیکی

به این صورت می باشد که از سلنات سدیم برای انسان استفاده می شود، اما چرا؟ به این دلیل استفاده می شود که سلنات سدیم بسیار پرکاربرد در صنایع بیولوژیکی می باشد، به این گونه که اگر فرد دچار بیماری باشد هنگامی که از سلنات سدیم در بدن آن استفاده می شود، باعث روند بهبودی بیمار و یا حتی کند کردن پیشرفت بیماری در بدن انسان می شود. اصلی ترین کاربرد آن در صنایع بیولوژیکی درمان سرطان می باشد.

کاربرد سلنات بیولوژیکی
مصارف بیولوژیکی

طبق تحقیقاتی که توسط پزشکان صورت گرفته است گفته شده است که این ماده به دلیل اینکه دارای آنزیم های خاص می باشد تا حدی میتوان مقاوم بودن بدن در برابر سرطان را بالا ببرد. گاهی اوقات نیز دیده شده است که به دلیل اینکه از این ماده برای درمان سرطان استفاده شده مشاهده شده است که گاه نیز حتی  تکثیر  مولکول های سرطانی را متوقف و مهار کند، اما این را نمیتوان به صورت قطعی گفت.

3- درمان ایدز

همان گونه که گفته شد از این ماده برای مقاوم کردن بدن در برابر بیماری ها استفاده می شود، هنگامی که متاسفانه فرد به بیماری ایدز مبتلا می شود به دلیل اینکه هنوز در قرن 21 هیچ درمانی برای بیماری ایدز همانند سرطان پیدا نشده است تنها راه درمان بالا بردن ایمنی بدن افراد می باشد، هنگامی که از این ماده در بدن انسان استفاده می شود باعث می شود در برابر میکروب های ایدزی که در بدن وجود دارد تا حد توان خود با این میکروب ها مبارزه کند، گاه نیز دیده شده است که توانسته است فردی که مبتلا به ایدز است را تا حد بالایی قوی کند و پیش رفت ویروس ایدز در بدن را کاهش دهد و فرد کمتر آسیب ببیند.

4- تیروئید در انسان

امروزه اصلی ترین بیماری که امکان در بدن هر فردی رخ دهد بیماری تیروئید می باشد، بیماری تیروئید به این گونه است که دستگاه سیستم بدنی شما را بهم ریخته است و هورمون و قدد های که مربوط به تیروئید می شود را عملکردشان را دچار اشکال می کند، اما هنگامی که از سلنات سدیم استفاده می شود همانند قرص لوتیرکسین برای بدن انسان عمل می کند باعث تنظیم های هورمون و کارکرد آنان می شود، در نظر بگیرید که نتیجه سلنات سدیم زمانی مشخص می شود که در طول دراز مدت استفاده شود و اصلی ترین نکته تحت نظر پزشک این ماده برای شما تجویز شود.

مکمل های غذائی و دارویی

به این صورت می باشد که این ماده در بسته بندی های غذائی و داروئی نیز به فروش می رود، توجه کنید که استفاده از این ماده باید طبق دستور پزشک صورت گیرد که بعدا شما را دچار مشکل نکند، استفاده بیجا و مصرف بیش از حد زیاد باعث خراب کردن سیستم ایمنی بدن نیز می شود، پس توصیه می شود که قبل از استفاده حتما با دستور پزشک جلو بروید.

همان گونه که گفته که این ماده شاید توان بدنی انسان را بالا ببرد ولی همان گونه که گفته شد استفاده بی دلیل موجب بیماری شما نیز می شود اما این ها بستگی به شما دارد.

  1. اگر به صورت غذا آن را بخورید و بدون تجویز پزشک باشد باعث مرگ شما می شود.
  2. اگر با پوست برخورد کند باعث ایجاد مشکلات پوستی و تحریکات پوستی می شود
  3. اگر به مادر حامله برخورد کند باعث برخی از اثرات برای خود مادر و جنین می شود
  4. به مشکل انداختن دستگاه تنفسی بدن در صورت استنشاق آن
عوارض سلنات
عوارض این ماده برای انسان

راه های درمان

1–هنگامی که این ماده با پوست ارتباط بر قرار کرد باید جا هایی که با پوست برخورد کرده است را به صورت 15 دقیقه توسط آب به صورت کامل بشورید و سپس به دکتر مراجعه کنید

2- هنگامی که فرد این ماده را خورد باید با چند لیوان شیر سریعا این ماده را از بدن پاکسازی کنید، به این صورت که بعد از خوردن این ماده با 4 لیوان شیر معده آن را شست شو دهید و سریعا به یکی از کلینیک های درمانی بروید.

3-استنشاق: هنگامی که فرد این ماده را بو کرد و وارد ریه های او شد سریعا باید به محیط آزاد ببرید و بعد از مدتی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تولید سلنات سدیم

به صورت جامع اگر بخواهیم بگویم تولید سلنات سدیم توسط واکنش سلنیوم اکساید و سدیم هیدرکوسید صورت می گیرد، به این صورت که هیدارته با حرارت دادن توسط دمای 40 درجه سانتیگراد به صورت آنهیدروز تبدیل می شود و در آخر سلنات سدیم به وجو می آید. فرمول سلنات سدیم به این صورت Na2SeO3 می باشد. حلالیت آن به این نحو است که در آب بسیار سریع و کامل حل می شود ولی نسبت به الکل برعکس می باشد و هیچ حلالیتی داخل الکل وجود ندارد.

نتیجه گیری

در آخر به این جمع بندی می رسیم که سلنات سدیم دارای خواص زیادی چه از نظر پزشکی و چه از نظر صنعتی نیز دارد که در بالا تمام موارد به صورت کامل توضیح داده شد، اگر به دنبال این هستید که بدن خود را قوی کنید و سطح توانایی آن را بالا ببرید نزد پزشک روید و تحت نظر یک پزشک این دارو را استفاده کنید. استفاده از این دارو باعث می شود که سطح توانایی و قدرت بدنی را بالا ببرد و شما را در دراز مدت دچار مشکل نکند.

[faq title=”سوالات متداول سلنات سدیم” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”از کجا می توان سلنات سدیم مناسب برای بدن خریداری کرد؟” number=”1″]بیشتر این ماده در داروخانه ها به فروش می رود، ولی در نظر بگیرید که اگر به دنبال استفاده از این ماده هستید فقط و فقط تحت نظر پزشک آن را استفاده کنید [/faq_item][faq_item title=”آیا امکان درمان کامل توسط این ماده برای ایدز و سرطان وجود دارد؟” number=”2″]به صورت کلی خیر این ماده نمی توان برای همیشه ایدز را از بین ببرد بلکه می توان بدن بیمار را تا حد بالایی قوی کند که در برابر این بیماری مقاوم باشد تا کمتر بدنش مورد آسیب و تعرض قرار گیرد.[/faq_item][faq_item title=”قیمت سلنات سدیم چقدر می باشد؟” number=”3″]این ماده تا حد بالایی گران می باشد به این صورت که 10 گرم آن 900 هزار تومان می باشد و 20 گرم آن 1800 میلیون تومان می باشد، اما به نسبت به کارایی که به بدن می دهد بسیار مناسب می باشد این قیمت.[/faq_item][faq_item title=”این ماده در چه صورتی تجزیه می شود؟” number=”4″]طبق تحقیقات های انجام شده توسط شیمی دانان این ماده در دمای 710 سانتی گراد تجزیه می شود و هیچ نقطه جوش و دمای مذاب برای این ماده تا الان پیدا نشده است.[/faq_item][/faq]
Rate this post

۲ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *