ستیل الکل چگونه ساخته می شود؟

ستیل الکل چگونه ساخته می شود؟

ستیل الکل

در پاسخ ستیل الکل چگونه ساخته می شود؟ می توان گفت این ماده شیمیایی به حالت جامد است و همچنین بدون رنگ و بدون بو می باشد. ستیل الکل از خانواده الکل ها بوده و چربی بسیار بالایی دارد. معمولا ستیل الکل در لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوانی دارد. ستیل الکل موجود در انواع کرم ها و لوسیون ها باعث نرم کنندگی و آبرسانی می شود. برای خرید سولفات آلومینیم و انواع مواد شیمیایی به سایت پگاه محیط مراجعه کنید.

سمی بودن ستیل الکل

اغلب مواد شیمیایی و ترکیبات شیمیایی دارای مقدار کمی خاصیت سمی بودن در خود هستند. لذا این ترکیبات برای بدن انسان مضر و سمی می باشند. البته باید بگوییم که میزان سمی بودن ترکیبات شیمیایی بسیار متفاوت است. درصد سمی بودن این ماده بسیار کم است و اگر به مقدار مناسب و درست مصرف شود هیچگونه عوارضی را در پی نخواهد داشت.

عوارض ستیل الکل

با توجه به آزمایشاتی که توسط محققان صورت گرفته است تا به حال هیچ فردی توسط این ماده شیمیایی کشته نشده است ولی آسیب هایی مانند ناباروی، آسیب های دیگری مانند تحریکات قوی در بخش غشا چشم، گلو و بینی مشاهده شده است.

عوارض ستیل الکل
مضرات ستیل الکل چیست؟

ساخت ستیل الکل

ستیل الکل چگونه ساخته می شود؟ برای ساخت این ماده شیمیایی از روغن های سر نهنگ استفاده می کنند. از ترکیب پتاسیم هیدروکسی با آن پس از سرد شدن ستیل الکل ساخته می شود. هم چنین روش های دیگری وجود دارد که توسط آن می توانند ستیل الکل را تولید کنند. در این روش ابتدا پالمیتیک اسید روغن پالم را کاهش می دهند و سپس سدیم فلزی در یک محیط اسیدی تحت کاتالیزور آلومینیوم لیتیوم قرار می گیرند و در نتیجه ستیل الکل ساخته می شود.

کاربرد و فواید ستیل

معمولا این ماده شیمیایی کاربرد زیادی در صنعت دارد در صنعت از ستیل الکل در تولید سوخت واسطه های شیمیایی، نرم کننده ها و به عنوان روان کننده پیچ و مهره ها در کاربردهای تولید استفاده می شود و همچنین کاربردهای دیگری دارد که شامل موارد زیر می باشد.

کاربرد و فواید ستیل
کاربرد و فواید ستیل در صنعت
  • به علت خاصیت ضدعفونی کنندگی و خاصیت چربی زدایی ستیل الکل بسیار مورد استفاده مواد شوینده خانگی و صنعتی قرار می گیرد.
  • از آنجایی که ستیل الکل در آب به هیچ عنوان هیدرولیز نمی شود به همین علت می تواند پوست شما را مربوط نگه دارد و به آبرسانی پوست شما کمک بسیاری کند.
  • از طرفی از ستیل الکل در شامپو استفاده می شود به همین علت استفاده از شامپو موجب از بین رفتن پوست مرده کف می شود و در نتیجه به رشد مجدد مو سر نیز کمک می کند.
  • با وجود خاصیت ضد عفونی کنندگی در ساخت صابون های و فوم های شستشو دست و صورت مورد استفاده قرار می گیرد.
  • با توجه به اینکه در این ماده شیمیایی مقدار کمی سم وجود دارد به همین امر در ساخت انواع حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • از ستیل الکل در بیشتر مواد غذایی کنسرو شده برای دوام و ماندگاری بیشتر استفاده می شود.
  • در بخش دارویی و درمانی در ساخت بیشتر داروها و پماد های موضعی استفاده می شود.

نکات ایمنی در انجام کار با ستیل الکل

از آنجایی که این ماده شیمیایی، دارای خاصیت الکلی بوده بهتر است از خوردن آن اکیدا خودداری کنید. در صورت تماس با چشم و پوست دست حتما آن را با آب و یک شوینده مناسب شستشو دهید.

نکات ایمنی در انجام کار با ستیل الکل
دانه های ستیل الکل

قیمت ستیل الکل

این ماده شیمیایی را می توانید به راحتی و به صورت اینترنتی از سایت پگاه محیط خریداری کنید البته قیمت ستیل الکل به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

ایمنی حمل و نقل ستیل الکل

این محصول به شکلی بسته بندی می شود که حمل و نقل آن خطری برای شما ندارد زیرا طبق اصول مقررات ایمنی بسته شده است. حتما دقت کنید استیل الکل با چشم هایتان تماس نداشته باشد زیرا ممکن است آسیب جدی به چشم ها وارد شود. شواهد نشان داده است این ماده حساسیت، علائم آسم یا مشکلات تنفسی هم ایجاد می کند.

نتیجه گیری

به طور کلی درباره ستیل الکل چگونه ساخته می شود؟ می توان گفت این محصول از روغن های سر نهنگ ساخته شده و در صنعت های مختلف کاربرد زیادی دارد. این ماده شیمیایی در لوازم آرایشی، دارویی و درمانی و ساخت حشره کش ها استفاده می شود.

سوالات متداول

1ستیل الکل چیست؟
یک ماده شیمیایی که توسط ترکیب روغن سر نهنگ با پتاسیم هیدروکسید و سرد شدن این ترکیب ستیل الکل ساخته می شود.
2کاربرد ستیل الکل چیست؟
ستیل الکل در تولید مواد شوینده، دارو و ساخت حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرد.
3عوارض ستیل الکل چیست؟
عوارض این ماده شیمیایی ممکن است بر پوست انسان تاثیری مخربی بگذارد هم چنین باید رعایت کنید در زمان انجام کار با ستیل الکل از برخورد دستمان با چشم ها خودداری کنیم.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *