زاج سفید

زاج

زاج سفید

زاج سفید ماده ای شیمیایی و یا معدنی است که به صورت سولفات مضاعف شده آلومینیوم و پتاسیم یافت می شود. به عبارتی سولفات آلومینیوم با اسامی دیگری مانند آلوم و زاج سفید شناخته می شود. زاج سفید را زاج عطاری نیز می گویند. این ماده در آب قابل حل ولی در الکل حل نمی شود.
این ماده دارای مزایا و کاربردهای فراوانی است، که در ادامه به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

زاج سفید
زاج سفید چیست

تولید زاج

به دلیل کاربرد گسترده این زاج ها در صنایع مختلف، تولید کننده های بوستر پمپ آبرسانی این ماده را در انواع مختلفی تولید می کنند. انواعی مانند زاج سبز، زاج کبود، زاج سیاه، زاج سفید و … از زاج ها تولید می شوند که به عنوان مثال زاج سبز (یا سیاه) سولفات آهن است.

انواع زاج سفید

می توان به آلوم های آمونیوم، سدیم، پتاسیم و کروم اشاره کرد که آلوم آمونیوم به رنگ سفید است و حالت کریستالی دارد، آلوم پتاسیم برای کاربردهای ضدعفونی کردن مورد استفاده قرار می گیرد، آلوم سدیم آلومی قلیایی و آلوم کروم به رنگ بنفش است و می تواند برای تغییر رنگ پوست مودرد استفاده قرار گیرد.

مزایای زاج سفید

این ماده دارای خواص ضدمیکروبی است می تواند از تخریب و خرابی جلوگیری کند و همچنین باکتری ها را از بین ببرد. برای تهیه می توان به میزان مورد نیاز و با هزینه ای مقرون به صرفه تهیه اش کرد. قابلیت منقبض کنندگی دارد، برای تماس با پوست بی ضرر است و با انواع پوست سازگار است.

مزیت زاج
مزایای زاج سفید

کاربرد زاج سفید

همانطور که گفتیم زاج سفید دارای کاربردهای متنوعی در صنایع مختلفی است، به عنوان مثال این ماده از زمان های قدیم به عنوان ماده ای قابض و ضدعفونی کننده در عطاری ها کاربرد داشته است.
سولفات آلومینیوم به عنوان ماده منعقد کننده جهت پاکسازی آب ها از ناخالصی ها مورد استفاده قرار می گیرند.
• در بیماری های کلیوی برای شکستن سنگ کلیه کاربرد دارند.
• برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود.
• حالت جوشانده آن برای ظروف آلومینیومی، نقش سفید کنندگی دارد.
• برای درمان انواع زخم های دهان (مانند آفت ها)، مثانه، کلیه و … استفاده می شود.
• قابلیت بند آوردن خونریزی های بینی را دارد. (به وسیله بوییدن آلوم سوخته)
• فیتیله زاج سفید را که با عسل مخلوط کنیم می تواند برای درمان عفونت و چرک گوش مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد زاج سفید به عنوان ضد تعریق

دئودرانت ها و مواد ضدتعریق شیمیایی مانند مام ها که در بازار موجود هستند، ممکن است کارساز باشند اما اثرات جانبی مانند سرطان زا بودن دارند. زاج سفید ترکیباتی دادر که می تواند باکتری ها را از بین ببرد. باکتری ها هستند که در نواحی ای مانند زیر بغل هنگام تعریق باعث ایجاد بوی نامطبوعی می شوند. خیلی راحت می توان زاج را با اندکی آب مخلوط کرد و به نواحی مورد نظر مالید. این ماده باعث بستن منافذی که سبب تعریق می شوند نیز می شود. به همین ترتیب زاج سفید به عنوان ماده ای ضد بو می تواند به سادگی بوی نامطبوع را از بدن شما دور کند.

کاربرد زاج سفید در مشکلات پوستی

زاج سفید ماده ای فوق العاده برای از بین بردن جوش، لک پوستی، زگیل، گوشت اضافه، آکنه و ترک دست و پا است. می توان در ماسک های پوست و صورت از زاج سفید و همراه با موادی مانند گلاب برای لایه برداری و پاکسازی پوست از لکه ها استفاده کرد. می توان زاج را با آب، عسل، روغن زیتون مخلوط کرد و در مدت زمان معینی پایی که دارای ترک های زیادی است را درون آن قرار داد، در نهایت می توانید تاثیر فوق العاده این ماده در از بین بردن ترک ها را ببینید.

کاربرد زاج
کاربرد زاج سفید

کاربرد زاج سفید در عفونت ها

زاج در درمان عفونت ها نواحی مختلفی از بدن از جمله دستگاه تناسلی به خصوص در خانم ها کاربرد دارد. می توان شیاف قطعه ای آلوم که با آب مخلوط شده است را برای اینکار مورد استفاده قرار داد و یا زاج سفید پودری را در آب حل کرد و در مدت زمان معینی درون آن نشست.

Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *