اسید سولفوریک چه خطراتی دارد؟

خطر

سولفوریک اسید یکی از مواد شیمیایی بوده با خطرات یا عوارضی همراه می باشد. این ترکیب که نوعی ماده معدنی است عموما در صنعت به کار برده می شود. در این مطلب خطرات و عوارض منفی جوهر گوگرد را شرح می دهیم. این موضوع که اسید سولفوریک چه خطراتی دارد ، نیز می پردازیم. با توجه به خطرات اسید سولفوریک به عمل آوردن نکات ایمنی هنگام استفاده از آن به شدت توصیه می شود.

رایج ترین خطرات اسید سولفوریک چیست؟

از رایج ترین خطرات اسید سولفوریک که عموما با آن مواجه می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • سوختگی شدید پوست و چشم ها تا حدی که با چشم تماس مستقیم داشته باشد موجب کوری نیز می شود.
 • تولید گازهای آلوده و خطرناک که ناشی از غلظت بالای جوهر گوگرد ترکیب شده با آب می باشد.
 • آسیب دیدن دهان و گلو ناشی از خوردن این ماده شیمیایی که حتی با احتمال آسیب دیدگی شدید و مرگ نیز نیز همراه خواهد بود.
 • احتمال انفجار یا احتراق در صورت تولید گاز هیدروژن که ناشی از واکنش سولفوریک با فلزات می باشد.
 • همچنین احتراق در برابر مواد آلی

همه چیز درباره لوزی خطر سولفوریک اسید

لوزی خطر برای اسید سولفوریک که انواع خطر را به صورت دسته بندی شده مشخص می کند. این خانه یا قسمت ها آبی، قرمز، زرد و بیرنگ می باشند.

لوزی خطر سولفوریک اسید چیست؟

در واقع لوزی خطر به این خاطر طراحی شده است که با رنگ و شماره، میزان و نوع خطر را نشان می دهد. در واقع هر کدام از خطرات ناشی از این ترکیب شیمیایی اطلاعات این لوزی مشخص می شوند.

خانه آبی در لوزی خطر سولفوریک اسید

قسمت آبی رنگ لوزی خطر اسید سولفوریک در زمینه بهداشتی مورد نظر قرار گرفته می شود. برای مثال استفاده از این ترکیب احتمالا با عوارضی مانند آسیب های جدی و دائمی به همراه بوده و به سلامت انسان آسیبی وارد نمی کند.

خانه قرمز لوزی خطر برای سولفوریک اسید

برای دانستن خطرات اسید سولفوریک باید به قابلیت اشتعال پذیری بالای آن اشاره کنیم. در این راستا بهتر است از ایمنی محل نگهداری آن مطمئن باشید. به همین خاطر می بایست شرایط و محیطی را برای نگهداری از این ماده شیمیایی فراهم نمایید که از کاملا از احتمال احتراق در امان باشد.

خانه زرد لوزی خطر

از دیگر خطرات اسید سولفوریک می توان به قابلیت فعل و انفعال مربوط اشاره کرد. چرا که اسید سولفوریک ماده ای واکنشگرا بوده و در صورت واکنش با دیگر عناصر احتمالا ماده شیمیایی دیگر تولید می شود که با خطرات و مشکلات منحصر به خود همراه است.

خانه بیرنگ یا سفید در لوزی خطر جوهر گوگرد

در واقع منظور از بیرنگ، همرنگ بودن این ماده با بدنه هر جسمی می باشد. خطرات این رنگ از لوزی شامل موارد متعددی شده و تا حدی خطرات سنگینی با خود به همراه دارد. برای مثال انفجار نیز یکی از این خطرات می باشند.

درجه رنگ های لوزی خطر چگونه است؟

در رنگ هایی که لوزی خطر شامل می شود شماره هایی درج شده اند که در واقع درجه بندی خطر اسید سولفوریک را مشخص می کنند. در واقع هر درجه میزان خطری را مشخص می کند که در استفاده از آنها باید نهایت ایمنی را به عمل آورید. برای مثال بالاترین شماره که نشان دهنده حداکثر خطر را به همراه دارد، 4 می باشد و کمترین میزان خطری که اسید سولفوریک دارد صفر است.

چگونه ایمنی سولفوریک اسید را برقرار کنیم؟

در ادامه این سوال که اسید سولفوریک چه خطراتی دارد می بایست به نحوه استفاده ایمن از این ماده شیمایی که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد نیز اشاره نماییم.

در راستای خطرات اسید سولفوریک، استفاده از عینک ایمنی و محافظ صورت، چکمه مخصوص، دستکش بلند، لباس مخصوص و پوشش ایمن توصیه می کنیم. در نتیجه از تمام مشکلات و خطرات ذکر شده مصون خواهید بود.

علاوه بر این توصیه می شود از آب لوله کشی کارخانجات و هر مکان صنعتی دیگری که از جوهر گوگرد در آن استفاده می شود، برای شستن دست و صورت و آشامیدن استفاده نکنید.

 نتیجه گیری

عوارض و خطرات اسید سولفوریک موارد متعددی را شامل می شوند که راه های بسیاری برای ایمن بودن از عوارض آنها وجود دارد. راه هایی که گاز این ماده برای آسیب رساندن به بدن دارد عبارتند از استنشاق، بلعیدن، تماس پوستی و چشم که با توجه به درجه خطر آسیب های گوناگونی با خود به همراه داشته و در عین حال می توان از بروز هر کدام  جلوگیری کرد.

سوالات متداول اسید سولفوریک چه خطراتی دارد؟

 1. اسید سولفوریک با چه نام هایی شناخته می شود؟
  جوهر گوگرد، سولفات هیدروژن نیز نام های دیگر این ماده این ترکیب شیمیایی می باشند.
 2. بوییدن اسید سولفوریک نیز خطرناک می باشد؟
  بله در صورتی که بیش از اندازه در معرض استنشاق گاز این ماده قرار گیرید، عوارض آن را نیز مشاهده خواهید کرد.به همین خاطر است که بر استفاده از ماسک صورت تاکید می شود.
 3. احتراق ناشی از سولفوریک اسید را چگونه خاموش کنیم؟
  نکته ای در این مورد قابل ذکر است استفاده از آب و مشتقات آن می باشد که به هیچ عنوان نباید مورد استفاده قرار گیرد.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *