بوریک اسید

بوریک اسید

ماده اسیدی

یک نوعی از اسید است به نام بوریک اسید که به صورت جامد و کریستال های سفید رنگ وجود دارد.  این اسید جزو اسیدهای کم خطر است. کاربرد آن برای تولید و تهیه انواع محلول های شیمیایی با اسیدیته متفاوت است.

تاریخچه اسید بوریک

بوریک اسید در قدیم به عنوان یک گندزدا مورد استفاده قرار می گرفته است. قدرت آن در از بین بردن باکتری و قارچ بوده است. معمولا از اسید بورک در درمان های خانگی استفاده می شود و می تواند در تمامی فرهنگ ها مورد استفاده قرار گیرد.

از دیگر خصوصیاتش می توان به این نکته اشاره داشت که در آب حل می شود و در 236 درجه ذوب می گردد. اسید بوریک معمولا به دو شکل بلورهای بی رنگ و یا پودر سفید حلال در آب وجود دارد. فرمول شیمیایی آن به صورت H3BO3 یا B(OH)3 است که Boric asid هم نام تجاری آن است.

اسید بوریک در داروسازی
کاربرد اسید بوریک در داروسازی

تهیه بوریک اسید

بوریک اسید را می توان از واکنش بوراکس با یک اسید معدنی مثل هیدروکلریک اسید به دست آورد. به جز این، می توان با استفاده از هیدرولیز بورتیرهالیدها و دی‌بوران‌ها نیز تهیه کرد و به دست آورد.

کاربرد اسید بوریک

بوریک اسید یا بوراسیک اسید یا ارتوبوریک اسید یک نوع اسید ملایم است که بیشتر در ضد عفونی کردن و گندزدایی مورد استفاده قرار می گیرد. در کارخانه انرژی هسته ای نیز در جهت کنترل سرعت شکاف هسته ای نیز استفاده می شود.

از کاربرد های اسید بوریک به صورت گزینه ای و جامع می توان به موارد زیر اشاره داشت که بنا بر کاربرد در صنایع و زمینه های مختلفی استفاده می شود.

  • میکروب کش
  • عامل ذوب در صنایع جوشکاری
  • چرم سازی
  • ضد یخ
  • انعقاد پلاستیک مصنوعی
  • در کود های شیمیایی
  • صنایع هسته ای

کاربرد اسید بوریک در پزشکی

بوریک اسید به عنوان پیش ماده نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در کادرر پزشکی در جهت رفع عفونت های مهبلی نیز استفاده می شود. در رفع تبخال و آکنه نیز کاربرد دارد. در محلول های شستشوی چشمی و پماد ضد سوختگی نیز استفاده می شود.

برای تهیه حشره کش و موادی جهت از بین بردن حشرات نیز کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. اسید بوریک به کار رفته در حشره کش ها ابتدا در سال 1948  در آمریکا ثبت شد.

این حشره کش ها برای کنترل سوسک ها و موریانه و کک و بید و نیز مورچه ها استفاده شد. این ماده بی خطر است و می توان از آن به راحتی برای کنترل حشرات در خانه استفاده کرد.

نحوه تاثیر سم اسید بوریک در حشرات:

این ماده در حشرات به عنوان یک سم معده است و اثر می گذارد. پودر خشک آن نیز دز ستوان فقرات حشرات تاثیر می گذارد و استفاده می شود.

کاربرد اسید بوریک در پزشکی
اسید بوریک در پزشکی

کاربرد بوریک اسید در صنایع داروسازی

اسید بوریک می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای سوختگی های جزئی یا برش های سطحی استفاده شود. همچنین اسید بوریک ( Boric acid ) در یک محلول بسیار رقیق شده به عنوان محلول شستشوی چشم استفاده می شود. اسید بوریک را می توان به عنوان محلول ضد عفونی واژینال برای درمان واژینوز باکتریایی به علت قلیایی شدن آن مورد استفاده قرار داد.

برای جلوگیری از به وجود آمدن عفونت نیز آلودگی های قارچی در کفش ورزشکاران، مقداری از این مایع را در جوراب قرار می دهند. از این ماده برای رفع عفونت گوش در انسان ها و حیوانات نیز استفاده می شود.

در کشور انگلستان با استفاده از اسید بوریک، نمونه ادرار را در آزمایشگاه حفظ می کنند. در واقع به عنوان یک نگهدارنده در ظرف نمونه ادرار استفاده می شود.

کاربرد اسید بوریک در کشاورزی

کمبود بور می تواند خسارات زیادی را به بار بیاورد. رشد و تقسیمات مریستی و گلدهی و در ادامه تشکیل و رشد میوه ها به این ماده بسیار وابسته است. در واقع رشد گیاهان بسیار وابسته به این ماده است.

وجود این عنصر، مقاومت گیاهان را نسبت به سرما و بیماری های گیاهی به طور عجیبی افزایش می دهد. در صورت بروز کمبود بور بطور معمول از ترکیباتی مانند اسید بوریک و بورات های سدیم و پتاسیم استفاده می شود. به جز این بر این ترکیبات می توان از ترکیبات آلی که در ساختمان آنها بور با پیوندهای ضعیف وجود دارد نیز استفاده کرد. گیاهان از جهت نیاز به بور به سه دسته تقسیم می شوند. این سه دسته موارد زیر هستند.

  • کم نیاز
  • میان نیاز
  • پر نیاز

از گیاهان کم نیاز می توان به غلات، چمن، حبوبات، پیاز، سیب زمینی و خیار نام برد. گیاهان با نیاز متوسط مثل شبدر، کلم، هویج، کاهو، پنبه و توتون و سیزیجات و میوه های هسته دار هستند.

گیاهانی مثل کرفس و یونجه و ترب نیز در گروه پرنیازها قرار می گیرند. به طور کلی بوریک اسید به عنوان یک ماده مغذی برای جبران کمبود بور در گیاهان به خاک یا محلول غذایی آن ها افزوده می شود. میزان مصرف این اسید جامد به گیاهانی نظیر گندم و جو بستگی به شرایط زمین کشت و گونه گیاه دارد.

کاربرد اسید بوریک در کشاورزی
اسید بوریک در کشاورزی

کاربرد اسید بوریک در نیروگاه اتمی

در نیروگاه اتمی این اسید به صورت یک سم نوترون استفاده می شود.

خرید و فروش اسید بوریک

تهیه و توزیع این عنصر با توجه به نیاز مشتریان صورت می گیرد. در بسته بندی های 25 و 50 و کیسه های 500 گرمی و یک تنی صورت می گیرد و انجام می شود.

سخن آخر

اسید بوریک یک ماده کاملا بی خطر است که در مصارف خانگی هم در جهت از بین بردن حشرات بسیار کاربرد دارد و نیز در جهت رشد گیاهان و تولیدات کشاورزی استفاده بسیاری می شود. به طور کلی این ترکیب بی خطر برای انواع محلول های شیمیایی با اسیدیته متفاوت استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر به مقاله آمونیوم پرسولفات سری بزنید تا بیشتر با خصوصیات مواد شیمیایی و کاربردشان آشنا شوید.

[faq title=”سوالات متداول اسید بوریک” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”استفاده اسید بوریک در آب استخرها چیست؟” number=”1″]این محلول برای تنظیم بافر آب استخرها استفاده می شود. ثابت اسیدی دراین اسید ضعیف در آب 25 درجه سانتی گراد برابر با 24/9 است. معمولا برای از بین بردن محیط اسیدی حاصل از کلر در آب استخرها است.[/faq_item][faq_item title=”بزرگترین معدن اسید بوریک در کدام کشور است؟” number=”2″]بزرگترین معادن اسید بوریک در ایالات متحده امریکا و ترکیه است. بیشترین مصرف هم در کشور چین و آمریکا است.[/faq_item][faq_item title=”آیا اسید بوریک خطر هم دارد؟” number=”3″]قرار گرفتن زیاد در معرض اسید بوریک در دراز مدت می تواند به کلیه ها آسیب بزند و نارسایی کلیه ایجاد کند.[/faq_item][/faq]
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *