آشنایی با انواع کودهای شیمیایی کشاورزی

انواع کود شیمیایی کشاورزی

کود شیمیایی مناسب کشاورزی چه کودی است؟

یکی از مشکلاتی که دامنگیر کشاورزان هم شده؛ این است محدوده اراضی زراعی کوچک است. این مشکل نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگرم هم دردسر ایجاد کرده است. به همین خاطر تنها راه پیش روی ما برای حل کردن این مشکلات، استفاده از انواع کود شیمیایی کشاورزی است. لازم است تا کسانی که در محیط های کشاورزی مشغول به کار هستند با آشنایی با انواع آنها نمونه مناسب با محصولاتشان را استفاده کنند. اگر قصد خرید کود شیمیایی و یا سولفات آلومینیوم را دارید به سایت پگاه محیط مراجعه کنید.

معرفی انواع کود شیمیایی کشاورزی

انواع کود شیمیایی کشاورزی به سه دسته کودهای شیمیایی، کودهای آلی و کودهای بیولوژیک است.

ترکیبات و ساختار کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی از بهترین انواع کود شیمیایی کشاورزی است که به سرعت موجب رشد تولید آنها می شوند. این کودها از مهمترین عوامل مورد نیاز رشد گیاه ساخته شده اند. مواد معدنی و نیتروژن، فسفر و پتاسیم در این کودها به فراوانی یافت می شوند که به شکل مستقیم در دسترس ریشه گیاه قرار می گیرند.

همه کودهایی که در سرتاسر دنیا به فروش می رسند حداقل حاوی سه عامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. در کنار آن مواد مقوی مثل کلسیم، منیزیم و گوگرد نیز وجود دارد.

ترکیبات کودهای شیمیایی
ترکیبات و ساختار کودهای شیمیایی

از پرطرفدارترین انواع کود شیمیایی کشاورزی می توان به کود اوره اشاره کرد. این کود اسدازه بالایی داشته و ظاهری سفید رنگ مشابه شکر دارند. کود اوره به جذب اوره در خاک کمک می کند. اگر چه قیمت خرید این کودها پایین است؛ اما استفاده بیش از حد از این کودها سبب فرسایش خاک می شود. برخی از دیگر از انواع کود شیمیایی کشاورزی عبارتند از:

  • کود نیترات فسفات آمونیم: کود فسفات آمونیوم دارای دو عنصر نیترات و ازت است. جنس این نوع کود مشابه کود اوره اسید زا است و با بسیاری از جنس خاک ها هماهنگی دارند.
  • کود شیمیایی نیترات و آمونیوم: حدود 26 درصد از کود نیترات آمونیوم از عنصر ازت تشکیل شده است. این کود پودری خاکستری رنگ به دلیل مقدار زیادی ازتی که درون آن وجود دارد قیمت بالاتری دارد.
کود شیمیایی نیترات و آمونیوم
کود شیمیایی نیترات و آمونیوم

کود کشاورزی ارگانیک یا آلی

کودهای کشاورزی بر اساس مواد مغذی که در اختیار ریشه گیاه قرار می دهند به دو گروه معدنی و ارگانیک تقسیم بندی می شوند. کودهای معدنی، از انواع کود شیمیایی کشاورزی هستند که از سنگ های کانی خالص تهیه می شوند. این کودها حاوی تعدای مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه هستند.

در عوض کودهای آلی یا ارگانیک از مواد طبیعی مثل پس مانده های مواد غذایی، حیوانی و گیاهی تهیه می شوند. این کودها قابل بازیافت هستند. درون این کودها ارگانیسم ها زنده مثل باکتری های نیتروژن دار نیز وجود دارد. این کود ها مشابه انواع کود شیمیایی کشاورزی خاک را خاصلخیر می کنند. کود حیوانی، کمپوست ضایعات کشت و ضایعات کارخانه دخانیات و قند، کمپوست حاصل از پسماند های گیاهان از انواع مدل های کودهای آلی است.

تفاوت های کود مواد آلی با شیمیایی

کودهای مواد آلی از ضایعات شهری و دامی ساخته می شوند و کودهای شیمیایی حاوی مقدار قابل توجهی مواد مغذی است. در ادامه تعدادی از تفاوت های انواع کود شیمیایی کشاورزی با کودهای ارگانیک را بیان می کنیم.

  • کود های آلی به به بالاتر بردن جذب آب خاک کمک می کنند.
  • انواع کود شیمیایی کشاورزی بر روی خاک هیچ اثر منفی نمی گذارند.
  • میزان مواد مغذی در کودهای مواد شیمیایی بیشتر از کودهای آلی است.
  • خاک های آلی به خاک هیچ آسیبی نمی زنند و به بهبود ساختار آن کمک می کنند.
  • کودهای مواد آلی تنها حاوی مواد طبیعی هستند، اما کود شیمیایی ترکیبی از مواد طبیعی با شیمیایی است.

کودهای بیولوژیک مناسب کشاورزی

کود بیولوژیک به دسته از کودها گفته می شود که حاوی باکتری و قارچ است. این نوع کودها فسفات، آهن و پتاسیم هستند که برای رشد گیاه بسیار مناسب می باشند. این کود که از انواع کودهای طبیعی به شمار می رود به جذب عناصر غذایی کمک می کند.

کودهای بیولوژیک
کودهای بیولوژیک مناسب کشاورزی

کودهای نیتروژن آمونیاک از انواع کودهای بیولوژیک هستند که به داخل بافت خاک باید تزریق شود. نیتروژن گازی بی اثر و بی رنگ است که حدود 78 درصد از جو را تشکیل دهد. اما باید نیتروژن به نیتروژن قابل جذب تبدیل کرد که این کار به کمک باکتری ها مخصوص این خاک ها انجام می شود.

سخن پایانی

برای استفاده از انواع کود شیمیایی کشاورزی باید از یک متخصص کمک بگیرید. اگر شما به قدر کافی به خاک کود ندهید در نهایت محصول خوبی برداشت نخواهید کرد . به العکس اگر کود زیادی به خاک بدهید در نهایت این کود باعث فرسایش خاک شده و محصول کشاورزی شما از بین خواهد رفت. برای تهیه مواد شیمیایی مورد نیاز کارخانه های تولیدی کود به سایت پگاه محیط آرین مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره انواع کود شیمیایی کشاورزی

1 مزیت استفاده از کود شیمیایی نیترات آمونیوم برای کشاورزی چیست؟
از مزایای کود نیترات آمونیوم قابل اشتعال بودن، جذب رطوبت بالا و حاوی بودن مقدار زیادی ذرات است. تنها معایب آن بالا بودن هزینه خرید آن است.
2ترکیبات کودهای عناصر کم مصرف چیست؟

این کودها حاوی آهن،مس و روی هستند که برای خاک های خشک و فقیر از منابع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. مصرف زیاد این کودها باعث مسمومیت خاک می شوند.

3بهترین نوع کودهای شیمیایی از دیدگاه محیط زیستی کدام کود است؟
کودهای ارگانیک به خاطر اینکه از بازگشت زباله های شهری، ضایعات زراعی، کشاورزی و دامی تهیه می شوند که کاملا طبیعی بوده و به بافت خاک صدمه وارد نمی کنند.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *