اسید بوریک چیست و کاربرد آن

اسید بوریک چیست و کاربرد آن

اسید بوریک

بوریک اسید به عنوان یک اسید ملایم به حساب می آید. از اسید بوریک به منظور ضد عفونی کردن و گند زدایی مورد استفاده می شود. این ماده به صورت بلورهای بی رنگ یا پودر سفید در آب وجود داد. از ابن ماده ارزشمند برای درمان بیساری از بیماری ها مانند درمان عفونت قارچی، تبخال و آکنه مورد استفاده می شود. در زیر اسید بوریک چیست و کاربرد آن را به طور کامل توضیح داده ایم.

کاربرد های اسید بوریک

اسید بوریک معمولا از واکنش بوراکس با یک اسید معدنی تهیه می شوند. اسید بوریک کاریرد های فراوانی در پزشکی و صنعت دارد که در زیر ذکر شده است. به خوبی متوجه شدید اسید بوریک چیست و کاربرد آن را تا حدودی متوجه شدید.

کاربرد های اسید بوریک
اسید بوریک با رنگ سفید

پزشکی و دارو سازی

از آنجایی که اسید بوریک خاصیت آنتی باکتریال و آنتی قارچ داد به همین دلیل در پزشکی به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود. اغلب دارو ها دارای مقادیر کمی اسید بوریک هستند و به منظور ضد عفونی کردن، تنظیم PH و رفع خشکی چشم مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از یکی مهم ترین کاربرد های آن رفع عفونت واژینال است که به صورت کپسول مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع چوب

اسید بوریک چیست و کاربرد آن چیست؟ باید گفت اسد بوریک ماده ای غیر سمی است. از بوریک اسید به عنوان عامل ضد حشره، ضد قارچ و نگه دارنده در چوب های خام استفاده می شود.

کشاورزی

در کشاورزی از اسید بوریک برای جذب بهتر مواد مغذی و رشد بهتر محصولات کشاورزی استفاده می شود. از آنجایی که کمبود اسید بوریک خسارات جبران ناپذیری به محصولات شما وارد می کند. به شما توصیه می کنیم با مصرف این ماده رشد گیاهان و گلدهی باغ خود را زیاد کنید. با استفاده از اسید بوریک شما گیاهان خود را می توانید در برابر سرما و بیماری های گیاهی مقاوم تر کنید.

کشاورزی
استفاده از اسید بوریک در کشاورزی

سرامیک سازی

با توجه به بورات هایی که در اسید بوریک وجود دارد باعث کاهش انبساط حرارتی مواد شده و در نتیجه موجب براقی بیشتر سرامیک و کاشی می شود.

شیشه سازی

برای تولید محصولات شیشه ای لازم است بدانید که از انواع مختلف اسید بوریک استفاده می شود. این ماده را در شیشه های بوروسیلیکات استفاده می کنند که از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار اند و در ظروف های آزمایشگاهی کاربرد زیادی دارند.

صنعت چرم

یکی از کاربردهای اسید بوریک در صنعت چرم سازی می باشد. از نمک اسید بوریک برای نمک سود کردن و گند زدایی پوست گاو آسیب دیده استفاده می شود. همچنین این ماده در مراقبت بهتر از پوست گوساله و پوست گوسفند نیز کاربرد دارد.

ساخت پارچه فایبر گلاس

یکی از مهم ترین کاربرد اسید بوریک در ساخت فایبر گلاس تک رشته ای می باشد که به آن پارچه های فایبر گلاس می گویند. باید بدانید که از پارچه های فایبر گلاس برای تقویت پلاستیک استفاده می کنند. به عنوان مثال در لوله کشی های صنعتی، قایق سازی و ساخت صفحه مدار های کامپیوتر از آن استفاده می شود.

ساخت پارچه فایبر گلاس
ساخت پارچه فایبر گلاس به کمک اسید بوریک

ویژگی های اسید بوریک

اسید بوریک یک ماده شیمیایی بسیار کاربردی است. این ماده ارزشمند به صورت جامد بلوری می باشد. رنگ اسید بوریک به دو صورت سفید و بی رنگ می باشد. مزه این ماده شیمیایی تلخ و بی بو می باشد.

نقش اسید بوریک در درمان سرطان

با توجه به تحقیقات انجام شده بر روی اسید بوریک پی برده اند که بوریک اسید روی کاهش رشد سلول های سرطانی موثر است. در نتیجه هر چه دوز مصرف آن بالاتر رود موثر تر خواهد بود.

خطرات اسید بوریک

باید بگوییم اسید بوریک در صورت تماس دارای کمی سمیت می باشد که به شکل بوارکس می تواند برای چشمها مضر باشد از آنجایی که بوراکس می تواند پوست را تحریک کند. اغلب افرادی که اسید بوریک مصرف کرده اند دچار حالت تهوع، استفراغ، درد معده و اسهال شده اند. یکی دیگر از خطرات این ماده شیمیایی، مشکلات تنفسی می باشد این امر باعث می شود که دهان، بینی و گلو خشک شوند در نتیجه سرفه، گلو درد، تنگی نفس و خونریزی را در پی دارد.

فواید اسید بوریک در خانه

اسید بوریک چیست و کاربرد آن می توان بگوییم این یک ماده یک اسید خفیف می باشد و غیر سمی برای انسان و ضد سرطان می باشد. این ماده شیمیایی کاربرد های فراوانی در خانه دارد که از آن در محصولات آرایشی و کنترل آفات استفاده می شود. امروزه یکی از موثر ترین روش ها برا از بین حشرات استفاده از اسید بوریک می باشد. با استفاده از این ماده تمامی حشرات را از بین می روند. اسید بوریک یک ماده ضد عفونی کننده است که از آن می توان برای درمان زخم ها، بثورات پوستی، سوختگی های جزئی و  آکنه استفاده کرد.

نتیجه گیری

در پاسخ برای اسید بوریک چیست و کاربرد آن می توان گفت که این ماده کاملا غیر سمی بوده و با دارا بودن خاصیت ضدعفونی کنندگی از اسید بوریک در صنعت و پزشکی استفاده های زیادی می شود. همچنین از این ماده می توان برای کنترل آفات استفاده کرد.

سوالات متداول

1اسید بوریک چیست و کاربرد آن را نام ببرید؟
اسید بوریک یک ماده نسبتا غیر سمی می باشد و به منظور ضدعفونی مورد استفاده قرار می گیرد. و کاربرد های فراوانی در صنعت، پزشکی و کشاورزی دارد.
2به چه دلایلی از اسید بوریک در کشاورزی استفاده می شود؟
استفاده از این ماده باعث می شود که روند گلدهی و رشد گیاهان تسریع شود.
3کاربرد های اسید بوریک در خانه چیست؟
از کاربردهای اسید بوریک در خانه می توان به محصولات آرایشی و کنترل آفات اشاره داشت.
1/5 - (1 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *