آهک هیدراته

هیدروکسید کلسیم

آهک هیدراته چیست

در واقع می توان گفته آهک هیدراته همان اشباع هیدروکسید کلسیم است که با نام علمی دیگر آن را می شناسند همان آهک هیدراته. نوع شکل و بوی آن که سفید رنگ است و کاملا بی بو می باشد. معمولا افرادی که در شرکت آب و فاضلاب و پزشکی و دندان پزشکی کار می کنند از این پودر برای استفاده های شخصی با توجه به کارشان استفاده می کنند.

ماده شیمیایی آهک هیدراته
آهک هیدراته چیست

آهک هیدراته چگونه به وجود آمد

به راستی می توان گفت آهک هیدراته یک نوع ترکیب معدنی می باشد که از داخل این نوع آهک کاتیون کلسیم به دو آنیون هیدروکسید پیوند زده می شود. این نوع آهک دارای یک ساخت پلیمری می باشد که با وصل شدن هیدروژن بین لایه های شکل گیری آن را ایجاد می کند. معمولا افرادی که پا به محیط طبیعی می گذراند می توانند این نوع آهک را به صورت طبیعی نگاه کنند اما به ندرت دیده می شود.معمولا این نوع آهک  در سنگ های آتش فشانی دیده می شود.

کاربرد های آهک هیدراته

از آهک هیدراته معمولا در صنایع ساختمانی یعنی گچ و سیمان استفاده می شود که باعث هضم جوش شیرین در کار می شود. یکی دیگر از کاربرد های آهک هیدراته در آب و فاضلاب می باشد  که باعث از بین بردن مواردی که در آب و فاضلاب گیر کرده است استفاده می شود. یکی دیگر از عواملی که ضروری بر استفاده آن در ساخت و ساز دارد این می باشد که بسیار واکنش پذیر است. از آهک در لبنیات نیز استفاده می شود به گونه ای که برای جدا سازی کازئین از شیر خامه گرفته شده از آهک استفاده می شود.

یکی از روش های میوه تره بار برای زنده و تازه نگه داشتن محصولات خود این می باشد که یک سری کیسه های حاوی آهک را در انبار می گذراند تا گاز دی اکسید کربن که در انبار تولید می شود  را به خودش جذب می کند و از رسیدن محصولات جلوگیری می کند.

آهک هیدراته نیز پا به عرصه غذایی نیز گذاشته به دلیل اینکه کاربرد آهک هیدراته بسیار زیاد  است. مثال برای اینکه قند را تولید کنند  نیشکر را با آهک هیدراته ادغام کرده و قند را به دست آورده.

دلایلی که امکان دارد آهک هیدرات به انسان آسیب بزند

یکی از دلایلی که مشروبات الکلی به بدن انسان ضرر می زد سر همین آهک هیدراته امکان دارد باشد به نحوی که هنگام درست کردن مشروبات الکلی از آهک هیدراته نیز استفاده می شود. بعضی از مادرانی که همیشه به دنبال این می باشند که کیک خانگی درست کنند این می باشد که باید در  نظر داشته باشند که در بی کینگ پودر از آهک نیز استفاده شده است که موجب شده است  اسید فسفریک خالص را با آهک کلسیمی خالص واکنش نشان می دهد.

گاهی اوقات نیز دیده شده است که از آهک برای واکنش های قلیایی  با اسید های مختلف نمک را با وجود می آوردند. یکی از ویژگی های که آهک هیدراته نسبت به آهک های دیگر دارد که آن را متمایز می سازد این می باشد که برای تولید اتیلن و پروپیلن گلیکول استفاده می شود. معمولا افرادی که دارای دامپروری می باشند و ترس از دست دادن محصولات خود را دارند از آهک هیدراته برای میکروب زدایی استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی های آهک هیدراته این است که بوی نامطلوب از فضولات حیوانات را نیز می تواند از بین ببرد تا مشکلی پیش نیاید.

اینجا پایان کار برای آهک هیدراته نمی باشد

آهک هیدراته پا به وسایل نسوز نیز گذاشته است  به صورتی که دولومیت با کیفیت خوب و خالصی که دارد در صنعت ذوب و مخازن تصفیه به کار می رود.

شهرداری راه سازی معمولا برای محکم تر شدن ارتباط غیر با آسفالت از آهک هیدراته استفاده می کند تا بعدا دچار مشکل از هم باز شدن نشوند،یکی دیگر از استفاده های شهرداری زیر سازی جاده استفاده می کنند تا گیاهان زیر آسفالت و غیر رشد نکن دچار هدر رفتن آن بشود.

تفاوت آهک هیدرات با دیگر آهک ها

یکی از مهم ترین تفاوت آهک هیدراته و آهک های دیگر واکنش پذیری آهک هیدراته است که این ماده شیمیایی و آب هر دو ترکیب کلسیم می باشد. آهک هیدراته نوعی از آهک های شیمیایی است که به صورت معمول تو طبیعت پیدا نمی شود و معمولا شرکت هایی که آن هارا استفاده می کنند آن را تولید می کنند تا مصرف کنند و نیاز خود را از بین ببرند. آهک هیدراته به این دلیل با آهک زنده تفاوت دارد که در آهک زنده اکسیژن وجود دارد و یون کلسیم در آن می باشد به همین دلیل آهک هیدراته و آهک زنده کاربرد زیادی در صنایع ساخت و ساز دارد.

طرز صحیح تولید آهک هیدراته

افرادی که معمولا دنبال این هستند که آهک هیدراته را تولید کنند باید آهک هیدراته را در یک محفظه که دارای هیدرات می باشد تولید کنند تا دما و محیط به صورت کامل در اختیارتان بوده و نگذارید هیچ نا خالصی وارد آهک هیدراته بشود.

کاربرد آهک هیدراته در صنعت کاغذ سازی

عملکرد آهک در کاغذ
آهک هیدراته در کاغذ

یکی از پر مصرف ترین صنایع که از آهک استفاده می کند صنعت کاغذ سازی می باشد که مصرف زیادی در صنعت کاغذ سازی دارد به این دلیل که برای جداسازی لیگنین در مرحله کرافت تولید کاغذ و ایجاد ترکیب کربنات سدیم، استفاده از هیدروکسید کسیم جهت جداسازی این آهک هیدراته در این منظور بسیار ضروری می باشد.

کاربرد آهک هیدراته در تصفیه آب و فاضلاب

عملکرد آهک در آب و فاضلات
به کار بردن آهک هیدرات در آب و فاضلات

1- برای اینکه بتوان فیلتر آهک مرده را به دست بی آوریم و آن را تولید کنیم از آهک هیدراته استفاده می شود

2-کربن فعال برای تصفیه آب استفاده نیز می شود

3-بسیاری از یون های فلزی مانند آلومینیوم،آهن،منیزیم و کروم را می توان با استفاده از آهک هیدراته آن هارا حذف کرد.

از کلر های که برای ضد عفونی آب های استخر و آب مصارف خانگی استفاده می شود آهک می باشد که به دلیل واکنش گاز کلر با آهک هیدراته می باشد استفاده می شود.

کاربرد  آهک هیدرات در ساخت آسفالت

دلایل استفاده از آهک در اسفالت
عملکرد آهک در اسفالت

یکی از دلایلی که آهک هیدراته نسبت به آهک های دیگ برتری دارد به این دلیل می  باشد که در برابر رطوبت،ترک خوردگی و یخ زدگی مقاوم است و به همین دلیل به آسفالت اضافه می شود.

یکی از دلایلی که از آهک هیدراته در آسفالت استفاده می شود این می باشد که باعث کاهش خسارت های وارد شده بر اثر یخ زدگی و رطوبت زمین به دلیل برف و باران می باشد.

نتیجه گیری

آهک هیدراته یکی از بهترین آهک های می باشد که در صنعت و کشاورزی استفاده می شود که اثرات زیادی دارد. آهک هیدراته خوشبختانه یک خوبی که دارد این می باشد که رنگ سفید دارد و کاملا بی بو است و برای کسانی که از آن استفاده می کنند آن هارا دچار مشکل نمی کند. آهک به عنوان حجم دهنده در کاغذ سازی و حذف  نا خالصی های در تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود.

[faq title=”سوالات متداول آهک هیدراته” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آهک هیدراته را از کجا می توان خریداری کرد؟” number=”1″]معمولا مغازه های که لوازم ساختمان سازی و سیمان و خاک و….. به فروش می رسانند نیز آهک هیدراته می فروشند و کاملا قیمت خوبی نسبت به کارایی که ارائه می دهد دارد.[/faq_item][faq_item title=”آیا امکان تولید آهک هیدراته به صورت دستی وجود دارد؟” number=”2″]تا حدی می توان گفت بله اگر شما تجربه کافی در کار های شیمیایی دارید می توان آن  را به صورت شخصی تولید کرد اما اگر تجربه و مهارت کافی را ندارید بهتر است این عمل را انجام ندهید شاید امکان داشته باشد عوارض جبران نا پذیر داشته باشد.[/faq_item][faq_item title=”چه زمانی توانستند آهک را شناسایی و استفاده کنند؟” number=”3″]خوشبختانه آهک در ایران از 3 هزار سال پیش شناخته شد و از آن در مصارف های که بالا مشخص شده بود استفاده می شد تا به الان[/faq_item][faq_item title=”روش های تولید آهک به چه صورتی می باشد؟” number=”4″]روش سنتی-روش صنعتی به زبان امروزی (ماشینی)-درست کردن آهک از ماسه بادی[/faq_item][/faq]
Rate this post

۵ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *