آلوم

زاج

آلوم

آلوم در حقیقت همان سولفات آلومینیوم و یا زاج سفید است. ماده ای شیمیایی و یا معدنی است که به صورت سولفات مضاعف شده آلومینیوم است. فرمول شیمایی آلوم همانند فرمول سولفات آلومینیوم و یا سولفات آلومینیوم پتاسیم است ولی در کل ترکیبات با فرمول AB(SO4)2·12H2O را آلوم می خوانیم. همانطور که گفتیم آلوم به صورت نمک مضاعف شده است و نمک های مضاعف شده به سادگی هنگامی که دو نمک با هم متبلور می شوند به صورت بلوری به دست می آیند.

سولفات آلومینیوم
آلوم

مزایای آلوم

آلوم دارای مزایا و کاربرد های فراوانی است و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در آب محلول و دارای طعم شیرینی است. حالت جامد و پودری کریستالی دارد. از مزایای آن ها می توان به کیفیت بالا، هزینه مقرون به صرفه، در دسترس بودن، سهولت در استفاده و تهیه به میزان انبوه و مورد نیاز اشاره کرد. این مواد همچنین دارای مقاومت زیادی نیز هستند.

کاربرد

آلوم و یا سولفات آلومینیوم دارای کاربرد های فراوانی هستند منتها دو کاربرد اصلی آن ها لخته سازی و منعقد کنندگی مواد کلوئیدی موجود در آب های آشامیدنی و فاضلاب ها و همچنین در صنایع کاغذ سازی است. آلوم به عنوان زاج سفید در طب سنتی نیز کاربرد های فراوانی دارد. در ادامه به توضیح این کاربرد ها می پردازیم.

کاربرد آلوم در لخته سازی

فرآیند انعقاد مواد و ناخالصی های موجود در آب از اهمیت زیادی برخوردار است، به همین دلیل است که تحقیقات فراوانی پیرامون ماده مناسب جهت فرآیند لخته سازی و مقدار دوز مناسب برای استفاده صورت گرفته است. مواد منعقد کننده موادی هستند که هنگام اضافه شدن به آب باعث چسباندن مواد کلوئیدی به یکدیگر و همچنین ته نشینی آن ها می شود، که از مهم ترین مواد منعقد کننده سولفات آلومینیوم و یا همان آلوم است. این ماده همچنین در زدودن جلبک ها، مواد رنگی و باکتری ها در آب نیز کاربرد دارد.

نحوه عملکردش به این گونه است که هنگامی که به آب افزوده می شود باعث ایجاد واکنش هایی می شود و هیدروکسید آلومینیوم ایجاد می شود. هیدروکسید آلومینیوم مکانی برای تجمع کلوئید ها و ناخالصی های موجود در آب است. از جمله مواردی که در طی این پروسه باید رعایت شود قلیاییت و PH آب است. اگر آب به میزان کافی قلیایی نبود، کافیست به آن کربنات سدیم اضافه کنیم. PH نیز باید در حدود 7.5 تا 8 باشد، حین انجام پروسه نیز باید به طور مرتب کنترل شود.

آلوم
کاربرد آلوم در لخته سازی

کاربرد آلوم در صنایع کاغذ سازی

استفاده از این ماده در صنایع کاغذ سازی به خیلی وقت پیش باز می گردد. از دلایل اصلی استفاده از سولفات آلومینیوم در صنایع کاغذ سازی کیفیت ثابت و قیمت ارزان آن است. مزایای استفاده از آلوم در کاغذ سازی:

  • افزایش چسبندگی خمیر کاغذ
  • خنثی کردن شار مغناطیسی
  • افزایش سرعت واکنش های شیمیایی(در برخی مراحل)
  • حفاظت از الیاف به کار رفته
  • بخشیدن استحکام به کاغذ

بهتر است در صنایع کاغذسازی برای دستیابی به بهترین نتیجه از سولفات آلومینیوم 17% استفاده شود. شما می توانید این ماده را با کیفیتی عالی و مرغوب از شرکت پگاه محیط تهیه بفرمایید. نمایندگی داتیس در کرج و همچنین نمایندگی محصولات کن در کرج و نمایندگی آلتون در کرج هم میتوانید نمایندگی بیمکث در کرج از خدمات ما استفاده نمایید.

کاربرد آلوم یا زاج سفید در عطاری

از این ماده به عنوان سفید کننده پوست، درخمیر دندان ها، درمان برخی عفونت ها، استفاده در ترشی جات، تعریق و برخی مصارف پزشکی مانند بند آوردن خون استفاده می شود.

زاج سفید
کاربرد آلوم در عطاری
انتهایی

شرکت پگاه محیط، تولید کننده سولفات آلومینیوم با کیفیت و با استاندارد های مطلوب، با کمترین و مناسب ترین قیمت، به هر میزانی که شما بخواهید سولفات آلومینیوم را در سریع ترین زمان ممکن ارائه می دهد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با متخصصین مجرب ما تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.

Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *