آب ژاول

وایتکس


همه ما تجربه کار با مواد ضدعفونی کننده الخصوص وایتکس را داریم و برای ضدعفونی کردن اکثر محیط ها از این ماده استفاده میکنیم. این ماده بوی شدید و تندی دارد و تا حد امکان نباید با پوست برخورد کند. با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به بررسی آب ژاول بپردازیم.

[faq title=”عنوان سئوالات” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آیا آب ژاول برای شستشو و ضد عفونی البسه مناسب است؟” number=”1″]آب ژاول باعث میشود رنگ البسه از بین برود و برای شستشو مناسب نیست. بهتر است برای ضد عفونی و شستشو البسه از سایر مواد شستشو استفاده کنید.[/faq_item][faq_item title=”آب ژاول برای ضد عفونی چه مناطقی کاربرد دارد؟” number=”2″]برای ضد عفونی هر سطح شما می توانید از آب ژاول استفاده کنید. به عنوان مثال برای ضد عفونی سرویس بهداشتی، حمام و کف آشپزخانه استفاده از آب ژاول بسیار مناسب و کاربردی است.

همچنین برای ضد عفونی کردن کف آزمایشگاه ها و یا بیمارستان ها آب ژاول بهترین گزینه است.[/faq_item][faq_item title=”قیمت آب ژاول چقدر است؟” number=”3″]آب ژاول توسط کارخانه های گوناگونی تهیه میشود و هرکدام قیمت متفاوتی دارد. قیمت این محصول بستگی به غلظت های متفاوت آن دارد. اما کمترین قیمت این محصول برای نیم لیتر 5000 تومان است.[/faq_item][/faq]

کاربرد آب ژاول
آب ژاول خالص

آب ژاول

هیپو کلریت سدیم، آب ژاول و یا وایتکس همگی یک محصول هستند که از آن برای ضدعفونی کردن و گند زدایی استفاده میشود. این ماده بوی بسیار شدید و تندی دارد و اگر با آب جوش ترکیب شود بخار سمی کلر تولید میکند که برای ریه و سیستم تنفسی بسیار خطرناک است.

معمولا توصیه میشود که در فضا های بسته و مرطوب مانند سرویس بهداشتی و یا حمام از کار کردن با این محصول خود داری کنید چرا که می تواند آسیب های جبران نا پذیری برا شما به همراه داشته باشد.

آب ژاول که مایعی سفید کننده است حاوی درصد های مختلفی از سدیم هیپو کلریت است. این درصد بسته به نوع استفاده از این محصول متفاوت است. به این ترتیب در می یابیم که درصد های مختلفی از این ماده توسط کمپای و کارخانه های مختلف تولید میشود که هر کدام هدف خاصی را دنبال میکنند و به عبارتی برای نوع خاصی از کاربرد ها ساخته شده اند.

کاربرد آب ژاول

  • همانطور که اشاره کردیم آب ژاول ماده ای است که از آن برای ضد عفونی کردن و گند زدایی استفاده میکنند.
  • علاوه بر این نوع مصرف این ماده کاربرد های دیگری نیز دارد. به عنوان مثال در صنعت رنگ زدایی و سفید کنندگی پارچه این ماده بسیار کاربرد دارد.
  • مورد دیگر استفاده از آب ژاول در صنعت تهیه و تولید کاغذ است، که از این محصول برای تهیه خمیر کاغذ استفاده می کنند.
  • این ماده خاصیت بو زدایی نیز دارد به همین جهت در لبنیاتی ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
  • کاربرد دیگر این محصول در صنعت تصفیه آب است که از آب ژاول بسیار استفاده میکنند.
  • در گذشته و طی جنگ های جهانی اول و دوم از آب ژاول به عنوان محلولی برای ضد عفونی زخم ها استفاده میکردند که البته این مورد استفاده امروز منسوخ شده و دیگر کاربردی ندارد.
آب ژاول غلیظ
انواع آب ژاول

ویروس کرونا و آب ژاول

چند ماهی است که همه دنیا با ویروس خطرناک کرونا دست و پنجه نرم میکنند. این ویروس بسیار خطرناک و کشنده است و همانطور که می دانید باید راه های مقابله با آن را بلد باشیم. یکی از موارد مهم در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ضد عفونی کردن اقلامی است که از سوپر مارکت ها خریداری میکنیم.

بهتر است برای ضد عفونی کردن این کالا ها از محلول رقیق شده آب ژاول یا همان وایتکس و آب استفاده کنیم. فقط در مخلوت کرد این دو ماده نسبت و درصد را حتما رعایت کنید چرا که اگر نسبت هاب مورد نیاز رعایت نشود، محلول حاصل می تواند بسیار سمی و خطرناک باشد و به سیستم تنفسی شما آسیب جدی وارد کند.

خواص فیزیکی آب ژاول

آب ژاول ماده ای با خاصیت بازی و بسیار اسیدی است. رنگ این ماده زرد روشن است. طعم و بوی تند این ماده برای همگان آشنا است و حتما تا به حال یکبار بوی این ماده شیمیایی را استنشاق کرده اید.

خاصیت ضد عفونی این ماده به دلیل تولید کلر است در واقع هنگامی که این ماده با آب ترکیب میشود تولید گاز کلر میکتد که خاصیت ضد عفونی دارد.

اگر آب ژاول را با آب جوش ترکیب کنید درصد تولید کلر آن بیشتر است و همچنین بهتر ضد عفونی میکند فقط توجه داشته باشید که از این ترکیب در فضا های کوچک، مرطوب و سر بسته استفاده نکنید.

ضد عفونی سطوح
وایتکس جدید

نکات ایمنی

  1. در صورت تماس آب ژاول با پوست سریعا محل را با آب فراوان شستشو دهید. زیرا ممکن است موجب سوختگی پوست شما شود.
  2. در هنگام استفاده از آب ژاول حتما از عینک یا شیلد های محافظتی استفاده کنید چرا که تماس این ماده با چشم بسیار خطرناک است و اثرات جبران نا پذیری دارد.
  3. استفاده از ماسک های تنفسی نیز در جهت جلوگیری از آسیب های ریوی بسیار تاثیر گذار است.
  4. اگر به اشتباه آب ژاول را مصرف کردید، برای شستشو سیستم گوارشی از ماست یا دوغ غلیظ کمک بگیرید.
نکته مهم

آب ژاول یک ماده ناپایدار است و اگر در معرض حرارت و نور قرار گیرد خاصیت خود را از دست میدهد و دیگر خاصیت ضد عفونی کنندگی ندارد. بهتر است این ماده را در معرض تور قرار ندهید.

سخن آخر

آب ژاول یک ماده شیمیایی با خاصیت ضد عفونی کنندگی است. این ماده بسیار سمی و خطرناک است و باید هنگام استفاده از آن نکات ایمنی را رعایت کنید.

Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *