آب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید

معرفی آب اکسیژنه

نام دیگر این محصول هیدروژن پر اکسید است. این مایع بی رنگ و شفاف است همچنین اگر این مایع را ببوید، متوجه میشوید که بوی خاصی دارد کهکمی تند است.

کاربرد آب اکسیژنه بسیار زیاد است و این موضوع به علت درصد خلوص های متفاوت آن است. آب اکسیژنه با درصد خلوص های متفاوت در صنعت های مختلف کاربرد دارد. این ماده از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.

جالب است بدانید تولید آب اکسیژنه خالص بسیار دشوار است و بیشتر آب اکسیژنه ای موجود در بازار و صنعت دارای مقادیر خاصی از نا خالصی هستند. حال این ناخالصی بسته به نوع استفاده میتواند کم یا زیاد باشد.

اگر از آب اکسیژنه استفاده نکنید بعد از مدتی خواهید دید که تجزیه شده است و خواص خود را از دست داده و تبدیل به آب و اکسیژن شده. برای نگهداری طولانی مدت آب اکسیژنه بهتر از شیشه یا ظرف های کدر و تیره استفاده کنید.

تجزیه آب اکسیزنه در محیط های بازی سریعتر است و در محیط های اسیدی این ماده سرعت تجزیه پایین تری دارد. روش تولید این ماده اتواکیسداسیون است.

آب اکسیژنه در پزشکی
مصرف آب اکسیژن در پزشکی

خطرات احتمالی

آب اکسیژنه نوعی اسید ضعیف است به همین علت در هنگام کار با آن باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید. در صورت تماس نوع غلیظ آن پوست، می تواند برای شما ایجاد سوختگی کند و پوست شما را متورم کند. در این حالت بهترین حالت درمان شستشوی پوست با آب فراوان است.

اگر به مدت طولانی در معرض تنفس آب اکسیژنه غلیظ قرار بگیرید ممکن است مشکلاتریوی و تنفسی برای شما ایجاد شود و حتی ممکن است دچار برنشیت یا تنگی نفس شوید. در این حالت در معرض هوای باز قرار بگیرید و به دفعات زیاد نفس عمیق بکشید.

در صورت تماس آب اکسیژنه با چشم، چشم شما دچار آبریزش و تورم میشود و ممکن است اندکی قرمز شود. برای رها شدن از این حالت بهتر است از قطره های استریل چشمی برای شستشو چشم استفاده کنید.

در هنگام کار با آب اکسیژنه غلیظ حتما نکات ایمنی را رعایت کنید چرا که این اسید می تواند خورنده باشد.

[faq title=”سئوالات پر تکرار شما” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آب اکسیژنه را از کجا میتوان تهیه کرد؟” number=”1″]شما می توانید این محصول را از فروشگاه هایی که مواد شیمیایی دارند تهیه کنید. وزن های این ماده متفاوت است و به همین علت قیمت های متفاوتی هم دارد. شما می توانید این محصول را از طریق سایت و شرکت پگاه محیط خریداری کنید. پگاه محیط علاوه بر این محصول، محصولات دیگری مانند آمونیوم پر سولفات نیز دارد.[/faq_item][faq_item title=”آیا آب اکسیژنه برای درمان لک های تیره صورت مفید است؟” number=”2″]یک راه ارزان برای از بین بردن لک های صورت استفاده از آب اکسیژنه است. برای این منظور لازم است به مدت 2 هفته هرشب مقدار کمی از این ماده را به کمک گوش پاک کن بر روی لک ها بزنید و تاثیر شگفت انگیز آن را ببینید. البته اگر سابقه حساسیت پوستی و یا جوش زدن را دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید.[/faq_item][faq_item title=”آیا با استفاده از آب اکسیژنه میشود کوید-19 را از بین برد؟” number=”3″]ویروس کوید-19 فعلا ناشناخته است و سازمان بهداشت جهانی تنها راه از بین بردن آن را استفاده از الکل معرفی کرده است و هنوز ثابت نشده که آیا آب اکسیژنه قابلیت از بین بردن کوید-19 را دارد یا نه.[/faq_item][/faq]

 

آب اکسیژن برای ضدعفونی
ضدعفونی با آب اکسیژنه

کاربرد آب اکسیژنه

  • کاربرد در پزشکی: از آب اکسیژنه در گذشته برای ضدعفونی جای زخم استفاده می کردند اما به علت آسیب به بافت های مجاور استفاده از آن در علم پزشکی امروزه منسوخ شده است و فقط از آن برای ضد عفونی تجهیزات استفاده میکنند.

با توجه به خاصیت بو بری این ماده در درمان ضخم هایی که بوی بدی دارند از این ماده استفاده میشود.

  • کاربرد در استخر: برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر میشوند از آب اکسیژنه استفاده میکنند. به این ترتیب مدت زمان استفاده از آب استخر بدون تعویض بیشتر میشود. این ماده یکی از بهترین مواد برای ضدعفونی آب استخر است چرا که ایجاد املاح و کف نمیکند، بی بو و غیر سمی است، و از همه مهم تر به تاسیسات استخر اسیب نمیرساند.
  • کاربرد برای دهان و دندان: از این ماده با دز خیلی پایین می توان به عنوان دهان شویه استفاده کرد. همچنین این ماده در درمان التهابات لثه بسیار مفید است. در هنگام استفاده از آب اکسیژنه به عنوان دهان شویه مراقب باشید که این ماده را نبلعید چرا که ممکن است دچار مشکلات گوارشی و یا تنفسی شوید.

شاید جالب باشد بدانید اگر این محصول را به عنوان دهان شویه به مدت یک ماه مرتب استفاده کنید دندان های شما به وضوح سفید میشوند.

هیدروژن پراکسید مایع
آب اکسیژنه مایع
  • کاربرد در شستشو: این محصول جایگزین خوبی برای سفید کننده های شیمیایی است. با مقداری کمی از این ماده شما می توانید سخت ترین لکه ها را از لباس پاک کنید. تخصص این ماده در از بین بردن لک هایی است که رنگ دانه قوی دارند، مانند لکه خون یا قهوه.
  • کاربرد در نظافت: به هیچ عنوان نمی توان قدرت آب اکسیژنه را در از بین بردن باکتری های محیط نا دیده گرفت. شما با ترکیب این ماده و آب می توانید هر فضایی را نظافت کنید و خیالتان راحت باشد که آن فضا عاری و خالی از باکتری است.

سخن آخر

آب اکسیژنه یکی از اسید های ضعیف است که کاربرد های مختلفی در انواع صنایع دارد. دز های مختلفی از این محصول موجود است. با توجه به نوع کاربرد این محصول دز مورد نظر آن تولید میشود.

 

Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *