آمونیوم پرسولفات

آمونیوم پر سولفات

یک ماده اولیه شیمیایی و یک نمک معدنی، تحت عنوان آمونیوم پرسولفات که از اکسید کننده های قوی و از پر مصرف ترین مواد است. در این مطلب می خواهیم هر آنچه را که لازم است در رابطه با این ماده بدانید، به طور کامل برایتان شرح دهیم، با ما همراه باشید.

ویدئو واکنش آمونیوم پرسولفات

آمونیوم پرسولفات

از اسامی دیگر این ماده می توان به آمونیوم پراکسی دی سولفات، دی آمونیوم پراکسی دی سولفات و دی آمونیوم پراکسو دی سولفات اشاره کرد.

  • فرمول مولکولی: NH4)2S2O8) یا H8N2O8S2
  • وزن مولکولی: 228.21 گرم بر مول
  • ایمنی شیمیایی: اکسید کننده، خطر سلامت، خورنده

آمونیوم پرسولفات به صورت کریستال های جامد سفید رنگی تولید می شود که ماده ای با قدرت اکسید کنندگی بالا است. به راحتی باعث سوزاندن نمی شود، اما ممکن است به صورت خود به خودی موجب سوزاندن و احتراق مواد آلی شود. از جمله کاربرد های آن می توان استفاده به عنوان ماده سفید کننده و نگه دارنده مواد غذایی را نام برد.  ساختار شیمیایی آن نیز به صورت زیر است:

آمونیوم پراکسی دی سولفات
ساختار آمونیوم پرسولفات

ویژگی های شیمیایی آمونیوم پرسولفات

همانطور که گفتیم از لحاظ ظاهری این ماده به صورت کریستال های گلوله ای بزرگ، پودر خشک و جامدی می باشد که سفید تا زرد کم رنگ و یا بی رنگ هستند.

  • رنگ یا شکل

از لحاظ رنگی به صورت سفید رنگ، زرد کم رنگ و یا بی رنگ یافت می شوند.

  • بو

این ماده بر خلاف بسیاری دیگر از مواد شیمیایی، هیچ بویی ندارند.

  • نقطه ذوب

در 120 درجه سانتی گراد تجزیه شده و از هم می پاشد.

  • حلالیت

حل شدنش در آب به راحتی اتفاق می افتد. حلالیت در آب: 83.5 گرم از آمونیوم پرسولفات در 100 گرم آب در دمای 25 درجه سانتی گراد و یا 58.2 گرم در 100 گرم آب در دمای 20 درجه سانتی گراد

  • تجزیه

هنگامی که برای تجزیه شدن، گرما به این ماده داده می شود از خود گاز های سمی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و آمونیاک ساطع می کند. دمای تجزیه شدنش هم 120 درجه سانتی گراد است.

از دیگر ویژگی های تجربی آن می توان به محلول آبی اش اشاره کرد که اسیدی است و در دمای اتاق به آرامی و در دما های بالاتر با سرعت بیشتر تجزیه میشود. به راحتی رطوبت را به خود جذب می کند.

فایل صوتی آمونیوم پرسولفات

آمونیوم پرسولفات
آمونیوم پرسولفات
[faq title=”سئوالات مربوط به آمونیوم پرسولفات” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”مهم ترین کاربرد آمونیوم پرسولفات چیست؟” number=”1″]شاید بتوان بیشترین کاربرد این ماده را در تولید مواد غذایی بیان کرد. آمونیوم پرسولفات به عنوان نگهدارنده در تولید مواد غذایی بسیار کاربرد دارد. استفاده از آمونیوم پرسولفات در ترکیب مواد غذایی باعث میشود روند فاسد شدن این مواد طولانی تر شود و از این نظر برای مصرف کننده صرفه اقتصادی دارد.[/faq_item][faq_item title=”آیا آمونیوم پرسولفات برای سلامتی خطر دارد؟” number=”2″]اگر آمونیوم پرسولفات خالص با پوسا تماس یابد یا خورده شود می تواند برای پوست بسیار خطرناک و خطر آفرین باشد و سلامتی شما را با مشکل مواجه کند. اما مقدار آمونیوم سولفات مصرفی در مواد غذایی بسیار ناچیز است و به همین جهت برای سلامتی مشکل ساز نیست.[/faq_item][faq_item title=”آمونیوم پرسولفات از نظر شکل فیزیکی چگونه است؟” number=”3″]آمونیوم پرسولفات به صورت کریستالی و به رنگ سفید و یا زرد کم رنگ است البته ممکن است شما آمونیوم پرسولفات را به صورت بی رنگ هم مشاهده کنید.همچنین این ماده به صورت پودری نیز یافت میشود.[/faq_item][/faq]

 

کاربرد آمونیوم پرسولفات

آمونیوم پرسولفات مانند سولفات آلومینیوم دارای کاربرد های فراوانی در صنایع گوناگونی است که در ادامه به برخی از کاربرد های آن اشاره کرده ایم. به عنوان مثال این ترکیب معدنی می تواند در تجزیه ژل تاخیر ایجاد کند و محصولی را به وجود آورد که عملکردش شکستن است.

برای تغییر سایز نخ و پنبه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در سفید کنننده هیدروژن پرواکساید نقش افزودنی دارد. ایجاد نشاسته محلول، در شیمی تحلیلی عمدتا برای شناسایی و تعیین منگنز، از بین بردن لکه های پیروگالول، اکسید کنندگی، در صنعت کاغذ سازی برای تنظیم اسیدیته، نگه دارنده چوب، عکاسی، ماده سفید کننده، تولید دیگر پرسولفات ها از دیگر کاربرد های این ماده است.

اصلی ترین و مهم ترین کاربرد آمونیوم پرسولفات در صنعت کشاورزی، به عنوان کود برای خاک های قلیایی است. همچنین می توان حالت محلول آن را به عنوان حشره کش، علف کش و قارچ کش مورد استفاده قرار داد. گاز های مضر را غیر فعال می کند. در صنعت آرایشی و بهداشتی در ضدعفونی کردن و دکلره کردن رنگ مو نقش دارد. در واکنش های پلیمریزاسیون معمولا عامل شروع کننده است.
[shop_slider title=”محصولات آمونیوم پرسولفات” count=”5″ show=”” category=”آمونیوم پرسولفات” orderby=”date” order=”DESC”]

مشخصات فنی آمونیوم پرسولفات

آمونیوم پرسولفات خالص ساختار مولکولی
(NH4)2S2O8 فرمول مولکولی
228.18 g/mol جرم مولی
120 °C نقطه ذوب
1.98 g/cm³ چگالی
80 g/100 ml (25 °C) انحلال پذیری در آب
2.5 (20 °C) PH
پودر یا کریستالی سفید شکل ظاهری

تولید آمونیوم پرسولفات صنعتی

اساس تولید آن با الکترولیز کردن است. دو ماده سولفات آمونیوم و سولفوریک اسید را الکترولیز می کنند، پس از طی مراحلی در نهایت با کریستالیزاسیون و استفاده از فرآیند های جداسازی آمونیوم پراکسی دی سولفات تولید می شود.

پس از انجام فرآیند های الکترولیتی بر روی سولفات آمونیوم و سولفوریک اسید، الکترولیتی مایع تولید می شود که با انجام الکترولیز آن را کاملا خالص می کنند. دو بخش آند و کاتد وجود دارد که در آند، اسید پروکسی سولفات در نتیجه تخلیه و از دست دادن بار HSO4 به وجود می آید. واکنش هایی انجام می شوند که باعث تبدیل آمونیوم سولفات به آمونیوم پرسولفات می شود. آمونیوم پر سولفات را پس از طی فرآیند های فیلتراسیون، کریستالیزاسیون و در نهایت سانتریفیوژ به دست می آورند. غلظت و خلوص ماده به تولید کننده و نحوه تولیدش بستگی دارد که پس از رسیدن به مقدار مشخص، حالت جامد ماده را به دست می آورند.

ammonium persulfate
تولید آمونیوم پرسولفات

قیمت ammonium persulfate

این ماده را عرضه کننده های مختلف با قیمت های متفاوتی به فروش می رسانند. پگاه محیط تولید کننده و عرضه کننده آمونیوم پر سولفات با کیفتی فوق العاده و با قیمتی بسیار مناسب است. فاکتور هایی مانند غلظت، درصد خلوص، بسته بندی و مواردی از این قبیل در تعیین قیمت آن تاثیر دارند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت این ماده با ما تماس بگیرید.

خرید آمونیوم پراکسی دی سولفات

مواد شیمیایی پر کاربرد، مانند آمونیوم پراکسی دی سولفات، سولفات آلومینیوم، سود پرک و دیگر موادی که در صنایع کاربرد زیادی دارند را بایستی حتما از تولید کننده ای معتبر خرید تا هم از نظر کیفیتی و هم از نظر کارایی مورد قبول خریدار واقع شود و هم این که پس از استفاده به نتیجه مورد انتظارشان برسند. برای خرید آمونیوم پرسولفات با کیفیت و مرغوب به شرکت پگاه محیط آرین مراجعه کنید و یا برای گرفتن مشاوره با ما تماس بگیرید.

نکات ایمنی

در صورت استنشاق و یا خوردن آن دچار مشکلاتی می شوید، این ماده برای سلامتی ضرر دارد. در مجاورت آن نفس نکشید و یا از ابزار به خصوصی مانند ماسک و دستکش استفاده کنید. اگر پوست دستتان و یا هر بخشی از بدنتان با این ماده برخورد داشت، سریعا ناحیه را با آب بشویید. در محلی که این ماده را نگه می دارید و در نزدیکی آن سیگار نکشید و چیزی نخورید.

در محیط دارای تهویه مناسب مورد استفاده قرارش دهید. برای محیط زیست هم خطر دارد، پس از ریختن آن در محیط اجتناب کنید. برای نگهداری اش بایستی از بسته بندی ها و محفظه هایی مناسب استفاده کرد و آن ها را در محیطی خشک با تهویه مناسب نگه داشت.

خرید آمونیوم پرسولفات
نکات ایمنی آمونیوم پرسولفات
سخن آخر

اگر در صنعت کشاورزی مشغول به کار هستید و یا در صنایعی که پیشتر ذکر شد، استفاده از این ماده را در اولویت های خود قرار دهید تا نتایج فوق العاده استفاده از آن را ببینید.

لیست قیمت آمونیوم پرسولفات

به علت نوسانات بازار برای استعلام قیمت دقیق لطفا با ما تماس بگیرید.

ردیف محصول قیمت
1 آمونیوم پرسولفات تماس بگیرید

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

۱۴ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *