حلال های صنعتی

حلال های صنعتی

حلال های صنعتی چه کاربردی دارند؟

حلال به دسته ای از ترکیبات شیمیایی توصیف شده گفته می شود. این واژه به معنی سست کردن می باشد. از حلالهای صنعتی برای حل کردن و تعلیق در شیمی استفاده می شود. استفاده از حلال ها باعث ایجاد تغییر تغییر شیمیایی در مواد دیگر نمی شود. از حلال های صنعتی در زندگی روزمره استفاده زیادی می شود.

کاربرد حلال های صنعتی چیست؟
جوهرها و پاک کننده ها نمونه ای از کاربرد حلالهای صنعتی

بسیاری از محصولاتی که ما در زندگی روزمره مان از آنها استفاده می کنیم مانند داروها، جوهرها، پاک کننده ها و حشره کش ها بدون حلال ها فاقد عملکرد مناسب هستند.

حلال های صنعتی به چند دسته تقسیم می شوند؟

برای حلال های صنعتی دسته بندی های گوناگونی وجود دارد. در یکی از دسته بندی های مهم که بر اساس وجود کرین است حلالهای صنعتی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 •  حلالهای آلی
  حلال هایی هستند که بر کربن مبتنی هستند. این حلال ها در ساختار خود دارای کربن هستند. بسیاری از مواد شیمیایی به عنوان حلال آلی استفاده می شوند. آمین ها، کتون ها، اترها و … جزو حلال های آلی هستند.

  دسته بندی حلالهای صنعتی
  حلالهای آلی و غیر آلی
 •  حلال های غیر آلی
  شناس ترین حلال های غیر آلی آب و محلول های آبی با افزودنی هستند. حلالهای آلی دیگری مانند آمونیاک و اسید سولفوریک هم وجود دارند.

دسته بندی حلال های آلی بر اساس ساختار شیمیایی

حلال های آلی بر اساس ساختار شیمیایی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 •  حلال های هالوژنه
  این نوع حلال ها در ساختار خود دارای هالوژن مانند، کلر و برم هستند. پرکلرواتین نام یک حلال بسیار پر کاربرد در خشکشویی است.

  حلالهای آلی بر اساس ساختار شیمیایی چند دسته می شوند؟
  دسته بندی حلال های صنعتی
 • حلالهای اکسیژنه
  حلالهای اکسیژنه از نوع حلالهای صنعتی هستند که در ساختار خود دارای اکسیژن هستند. این حلالها از  طریق واکنش های آلکین ها یا آلکن ها به وجود می آیند. اتر ها و استرهای در این دسته قرار می گیرند.
 • حلالهای هیدروکربن
  مولکولهای این حلال از کربن و هیدروژن تشکیل می شوند. این حلال بر اساس نوع کربن به سه دسته تقسیم می شود. معروف ترین نوع هیدروکربن ها تینر و رقیق کننده ها هستند.

دسته بندی حلال های هالوژنه

این حلال ها به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 1. حلالهای کلردار
  از معروف ترین این حلال ها می توان به متیلن کلراید و کلروفرم اشاره کرد. از کلروفرم در علم پزشکی برای بیهوشی استفاده می شود.
 1. حلالهای فلوئور کربن
  معروف ترین این حلالها عبارتند از: هیدرو کلرو فلوئور کربن و تترا فلوئور متان
 1. حلالهای حاوی برم
  متداول ترین حلالهای حاوی برم عبارتند از: متیل برم و دی اتیلن دی برومید.
 1. حلالهای حاوی ید
  پروپیل یدید و متیل یدید در این دسته قرار می گیرند.

طبقه بندی حلالهای صنعتی از روی ساختار مولکولی

میزان توانایی یک ماده در حل شدن در ماده ی دیگر از روی ساختار مولکولی است. حلالهای صنعتی بر اساس ساختار مولکولی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • حلالهای غیر قطبی
  در این حلال بار الکتریکی یکسان توزیع می شود بنابراین ثبات مولکول ها پایین است. این حلالها از آب گریزان بوده و به چربی علاقه مند هستند. هگزان و بنزن جزو این دسته هستند.
 •  حلالهای آپروتیک دوقطبی
  این حلالها شامل هیدروژن نیستند و دارای یک پیوند دوقطبی هستند. برخی از این حلالها عبارتند از: متانول، استون و استونیتریل
 • حلالهای پروتیک قطبی
  این حلالها در ساختار خود یک گروه قطبی و یک غیر قطبی دارند. این حلال ها در آب حل می شوند. این حلالها شامل آب، پروپانول و بوتانول می شوند.

حلالهای صنعتی چه کاربردی دارند؟

از حلالهای صنعتی  استفاده های بسیار زیادی در صنایع مختلف می شود. از کاربردهای این حلالها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رنگ ها و پوشش ها
  در رنگ ها از این حلال برای افزایش قوام رنگ استفاده می شود. به اسپری های رنگ استرهای گلیکول را اضافه می کنند تا در تماس با هوا خشک نشوند.
 1. جوهرها
  از این حلالها در جوهر ها استفاده می شود تا ثابت بمانند و رنگ ها زنده بنظر برسند. ایزوپیل الکل و تولوئن از حلال هایی هستند که در جوهرها استفاده می شوند.
 1. محصولات آرایشی و بهداشتی
  محصولات آرایشی و بهداشتی  به کمک حلالها مواد را در خود حل می کنند و این کمک می کند تا عملکردشان بهتر شود. لوسیون ها، پودرها، عطرها و … از محصولاتی هستند که حلالها در آنها نقش مهمی دارند.
 1. تمیزکننده ها
  حلالها نقش بسیار مهمی در فرمول تمیز کننده ها دارند. اترهای گلیکول مهم ترین حلال هایی هستند که در تمیز کننده ها استفاده می شوند. به کمک پرکلرواتیلن می توان لک را از روی هر پارچه ای محو کرد.
 1. محصولات دارویی
  در داروهایی مانند آسپرین، شربت سرفه و پمادها از حلالها استفاده می شود.

خرید حلالهای صنعتی

برای خرید انواع حلالهای صنعتی با بهترین قیمت و کیفیت به سایت پگاه محیط مراجعه کنید. در این سایت شما بصورت آنلاین و با مشاهده قیمت ها می توانید اقدام به خرید انواع مواد شیمیایی کنید.

حلال های صنعتی

1حلال چیست؟
حلال ماده ای مایع است که می تواند مواد دیگر را بدون اینکه تغییرات شیمیایی اتفاق بیفتد در خود حل کند.
2آیا بدن انسان حلال تولید می کند؟
کتون یک حلال است که بدن در زمانی که در حال چربی سوزی است آن را تولید می کند.
3توانایی حل شدن یک ماده چگونه مشخص می شود؟
توانایی میزان حل شوندگی یک ماده به وسیله ساختار مولکولی آن تعیین می شود.
Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *